Neuplynul ani měsíc od chvíle, kdy ostravský žalobce Martin Brzobohatý slíbil další vlnu zatýkání v kauze takzvaného Toflova gangu neboli brněnské policejní mafie. Na jeho slova došlo v pondělí.

V sítích policejní inspekce a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu uvízli další čtyři lidé. Informuje o tom na svých internetových stránkách Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jeden je policista v aktivní službě, dva expolicisté a civilista. Všichni pocházejí z jižní Moravy.

Čtveřice čelí podle dobře informovaných zdrojů obvinění, že se zapojila do korupčních případů.  Česká televize však tvrdí, že vazbu žádá vyšetřovatel pouze pro civilistu, zbývající tři policista a expolicisté budou stíháni na svobodě.

V souvislosti s kauzou je po pondělním zátahu stíháno 12 lidí. Všem hrozí až deset let vězení, a to za celkem 30 korupčních kauz. Podle dostupných zdrojů zbývá prověřit desítky podezřelých kauz, které by mohly být spojeny s Toflovým gangem.

Třetí vlna zatýkání

Šlo již o třetí vlnu zatýkání v rozsáhlé kauze, v níž figuruje už osm obviněných, převážně bývalých brněnských policistů. Stíhání devátého zatčeného, právníka Oldřicha Ševčíka, bylo pro nedostatek důkazů zrušeno.

Gang vydíral podnikatele z regionu a hrozil domovními prohlídkami, vykonstruovaným trestním stíháním nebo naopak prodával informace těm podnikatelům, kteří se pohybovali na hraně zákona nebo jej porušili.

Vydírali přes deset let

Vyšetřovatelé viní mafii z činů spáchaných v letech 1998 až 2010. Během této doby si Toflova zločinecká skupina přišla minimáně na 12 milionů.

Šéfem skupiny, podezřelé z desítek korupčních kauz, byl prý bývalý pracovník jihomoravské hospodářské kriminální policie Michal Tofl. Loni ho v Brně zastřelil neznámý pachatel samopalem.

Přijdou další zátahy

Podle informací serveru IHNED.cz však ani tato vlna zatýkání není poslední. Svědci během výslechů uvedli jména nejméně patnácti dalších lidí, kteří se měli podílet na údajném vydírání a manipulování s trestními případy. Mezi nimi jsou i nejméně jeden státní zástupce a dva soudci.

"Výslechy svědků probíhají pořád. Udělám maximum pro to, aby celé přípravné řízení netrvalo déle než rok. Průběh vyšetřování či případné rozšíření obvinění i na další osoby ale nemohu komentovat," odmítl prozradit jakékoliv detaily Martin Brzobohatý z ostravské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství, které vyšetřování dozoruje.

Související