Někteří žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze protahovali kauzu Mostecké uhelné společnosti.

Vyplynulo to ze závěrů kontroly zaměřené na spolupráci státních zástupců se švýcarskými vyšetřovateli, které v pondělí předal dočasný šéf VSZ Stanislav Mečl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi.

Uvedla to mluvčí ministerstva Tereza Palečková s tím, že podle Pospíšila má být proti žalobcům "vyvozena kárná odpovědnost".

Nyní bude na nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, proti komu kárné žaloby podá. Zeman přitom Pospíšilovi vzkázal, že věc posoudí v řádu dnů.

V době, kdy se kauza MUS řešila, vedl Vrchní státní zastupitelství v Praze kontroverzní žalobce Vlastimil Rampula, kterého ministr Pospíšil odvolal.

Rampula má pověst žalobce, jenž zametal pod koberec citlivé případy, zpravidla spojené s korupcí.

"Po prostudování materiálu ministr shledal, že závěry JUDr. Mečla nasvědčují možnému pochybení konkrétních státních zástupců při vyřizování žádostí o právní pomoc v daném případu," uvedla Palečková.

Podle Pospíšila kauzu opravdu provázely průtahy.

Mečl minulý týden deníku Právo řekl, že žalobci na některé švýcarské žádosti reagovali se zpožděním měsíce až dvou. Chybovali prý bývalý šéf pražských žalobců Vlastimil Rampula, jeho náměstek Libor Grygárek a státní zástupce Ladislav Letko.

Praní špinavých peněz

Švýcarsko začalo privatizaci MUS vyšetřovat v červnu 2005 kvůli podezření, že z firmy byly přes její vedení do země nelegálně vyvedeny peníze a "vyprány". Švýcaři kvůli tomu zablokovali přes 12 miliard korun.

Česka se dotázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit. České úřady na tyto žádosti téměř rok neodpověděly. Mečl již dříve uvedl, že po prostudování spisu zjistil, že "věci nebyla věnována náležitá pozornost". Nařídil proto na VSZ kontrolu.

Na Mečlův krok reagoval již koncem minulého týdne Rampula. Uvedl, že Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pražským žalobcům nikdy nevytýkalo postup, jakým kauzu MUS vedli. VSZ mu prý o případu podávalo podrobné informace, a NSZ si na průtahy nestěžovalo.

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká pro server iDnes.cz doplnila, že také česká justice musela na informace a pomoc švýcarské strany čekat v několika případech v řádech měsíců.

Marné české vyšetřování

Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku, v roce 2008 však případ odložila.

V roce 2009 ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila kauzu otevřít a pokračovat v prověřování. Koncem letošního ledna se pak na základě informací od Švýcarů prověřování rozšířilo i o podezření z přijímání úplatku a podplácení.

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací. Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Jak na miliardy?

Česko nyní zvažuje, jakým způsobem se peníze pokusí získat. Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestnímu řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu