Ministerstvo obrany podle Lidových novin "pohřešuje" dva obrněné vozy Tatra, které byly v roce 2007 nasazeny v Afghánistánu u útvaru vojenské policie SOG.

O dva roky později, kdy byl útvar SOG zrušen, tatrovky zmizely. Jeden vůz přitom stál zhruba devět milionů korun.

"Materiál útvaru, pro který jsme nenalezli další využití, jsme v témže roce nabídli ostatním součástem resortu," řekl listu mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Dodal, že poté ztratil vozy ze zřetele.

V pátrání nebylo úspěšné ani ministerstvo obrany, které podle tiskového střediska vylučovací metodou zjistilo, že u nich vozy nejsou. Náměstek ministra obrany Rudolf Blažek na otázky nereagoval.

Bývalý poručík jednotky SOG, který chtěl zůstat v anonymitě, deníku řekl, že když se jeho útvar rozpadl, nastal strašný chaos. "Lidi z útvarů po republice přijížděli do Prahy a rozebírali si naši techniku," tvrdí.

Je prý proto možné, že tatrovky teď stojí někde u některé z českých či moravských posádek.

Podle deníku byly tatrovky pro jednotku SOG speciálně upravené. Vojáci na ně například dodali pancéřování a zbraně. Také uřezali střechu, aby se vozy vešly do přepravního letounu Herkules. I proto by o ně stál Vojenský historický ústav. Tam však žádná tatrovka nedojela.

Související