Praha plánuje prodloužit smlouvu s Pražskými službami na svoz komunálního odpadu do doby, než vybere nového dodavatele.

Důvodem je nedávné zrušení mnohamiliardového tendru na nakládání s komunálním odpadem v příštích deseti letech. Ten část pražských politiků považovala za předražený.

Na prodloužení smlouvy je Praha s firmou předběžně domluvena, řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Současná smlouva má platnost do konce roku. Praha proto v létě vypsala novou zakázku na desetileté nakládání s odpadem. Tendr však provázely pochybnosti. Podle předpokladů města měla být hodnota zakázky 13,2 miliardy korun, nejnižší nabídka byla ale o více než tři miliardy vyšší.

Magistrátní komise všechny uchazeče ze soutěže vyloučila a vedení města následně tendr zrušilo.

Kdy bude nové výběrové řízení vypsáno, není podle Svobody zatím jasné. Město musí počkat, zda se některý z účastníků minulého tendru neodvolá k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Vedení Prahy již v minulosti uvedlo, že podle zákona může zadávací řízení zrušit, pokud se při něm vyskytly důvody "hodné zvláštního zřetele". Za ně považuje to, že nabídnuté ceny přesahují finanční možnosti města.

Zvýšení poplatků za odvoz odpadu

Praha zatím nerozhodla, zda zvýší poplatky za odvoz odpadu. Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) dodal, že koalice musí zvážit, jaká výše poplatků je ještě únosná, aby se je lidé nerozhodli raději neplatit.

Související