Prezident Václav Klaus se zřejmě zúčastní středečního jednání vlády, na němž bude koaliční kabinet řešit postoj k evropskému plánu na pomoc nejvíce zadluženým ekonomikám eurozóny.

Zdroje z vlády prozradily, že kabinet s touto možností počítá. Hrad nicméně o prezidentově účasti na jednání ve Strakově akademii oficiálně neinformoval.

Václav Klaus se jednání kabinetu účastní výjimečně. Nyní by se měl na zasedání vlády dostavit kvůli projednávání protikrizového plánu, který vzešel z posledního summitu Evropské unie.

O prezidentově účasti na zasedání dnes ve sněmovním zákulisí hovořili někteří ministři i poslanci. Zda Klaus do Strakovy akademie doopravdy dorazí, ale zatím není definitivně rozhodnuto.

Nesmíme se řídit strachem z izolace

Václav Klaus je odpůrcem toho, aby ČR poskytla peníze pro Mezinárodní měnový fond (MMF). Takový krok by podle něj byl nezodpovědný v situaci, kdy se Česku nedaří zbavit se svého vlastního zadlužení.

"Česká republika sama žije s deficitem, který, jak je vidět, není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním dalších půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení," řekl Klaus.

V pondělí prezident na své webové stránce uvedl, že by ČR neměla plánovanými 90 miliardami korun do záchranného fondu přispět. Země by se podle něj při rozhodování o účasti v evropském protikrizovém plánu neměla řídit strachem z izolace.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) si ale ČR nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc státům eurozóny. Jde podle něj o zahraničněpolitické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí. Chce se ale pokusit dojednat nižší podíl ČR na pomoci, pokud to bude možné.

Kdo je pro a kdo proti

Spíše proti záchrannému plánu se staví premiér Petr Nečas (ODS). O zapojení České republiky do pomoci eurozóně prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu podle něj rozhodne vláda, nebude odpovědnost přenášet na Českou národní banku.

Je možné, že vláda bude o zapojení do pomoci hlasovat již na středečním zasedání, rozhodnutí ale může také odložit.

Nečasův postoj podpořil předseda VV Radek John. Šéf diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg půjčku schvaluje.

K záchrannému plánu se zatím připojily země, které platí jednotnou evropskou měnou. ČR a některé další nečlenské státy eurozóny o svém zapojení do plánované pomoci, na níž se v pátek dohodli lídři EU, zatím nerozhodly a věc chtějí konzultovat se svými parlamenty.

Prezidentovy návštěvy ve Strakově akademii

Do Strakovy akademie jezdí Václav Klaus na jednání Bezpečnostní rady státu. Jednání vlády se běžně neúčastní.

Začátkem října 2003 se prezident účastnil jednání kabinetu Vladimíra Špidly (ČSSD), na kterém se jednalo o návrhu evropské ústavy a o nadcházející mezivládní konferenci EU.

V lednu 2009 se Václav Klaus účastnil jednání vlády Mirka Topolánka (ODS), která projednávala přepracovaný plán zahraničních misí české armády pro rok 2009. Na jednání o tomto, v té době kontroverzním, tématu byli přítomni také zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny.

Související