Středeční ranní schůzka zástupců vládní koalice a opozičních stran k přímé volbě prezidenta sice posun v názorech nepřinesla, přesto je pravděpodobné, že ji poslanci schválí.

Není však jasné, zda změnu ústavního zákona podpoří také Senát.

"Jsem přesvědčena, že sněmovna přímou volbu prezidenta schválí, bylo nám ale ze strany sociálních demokratů sděleno, že není jisté, zda projde Senátem. To nám přijde dost nefér," uvedla vicepremiérka a místopředsedkyně VV Karolína Peake v České televizi.

Sociální demokraté o svém postoji k ústavnímu zákonu umožňujícímu volbu hlavy státu všemi občany rozhodnou až těsně před závěrečným hlasováním. "Tedy podle jeho výsledné podoby po přijetí či odmítnutí pozměňovacích návrhů sněmovnou," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Mezi koalicí a opozicí trvají neshody o kompetencích přímo volené hlavy státu. Konkrétně jde o způsob jmenování členů bankovní rady České národní banky.

 

"V podstatě ČSSD vymyslela technikálii, na které to může selhat. Je to jen systém, jak opět nepřijmout přímou volbu," poznamenal předseda VV Radek John. Komunisté podle něj deklarovali, že přímou volbu podpoří.

Pokud by ústavní novelu sněmovna schválila, problém by podle Johna mohl nastat v Senátu, kde má ČSSD většinu. Sociální demokraté podle něho říkají, že jejich senátoři předlohu bez pozměňovacích návrhů nepodpoří. Navíc je otázkou, zda Senát může ústavní novelu vracet sněmovně.

Názory se různí, podle některých stanovisek to možné není. Pokud by Senát předlohu vrátil a sněmovna ji potvrdila v senátním znění, hrozilo by nebezpečí, že se neúspěšný kandidát v přímé volbě obrátí na Ústavní soud a zpochybní postup jejího přijetí, dodal John.

Prezidentu Václavu Klausovi končí funkční období na počátku roku 2013, podle platných zákonů by měli jeho nástupce vybrat na společné schůzi poslanci a senátoři.

ČSSD: Omezit prezidentovu imunitu

Koalice  nemůže prosadit zavedení přímé volby prezidenta sama. Pro přijetí návrhu je nutná ústavní, třípětinová většina ve sněmovně i v Senátu. Hlasy opozice jsou potřeba v dolní komoře a zejména v komoře horní, v níž má ČSSD většinu.

Vláda navrhla v ústavní novele změnit mechanismus výběru hlavy státu, kterého by do budoucna místo členů parlamentu mohli vybrat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory.

Sociální demokraté ve druhém čtení novely minulý týden podali tři pozměňovací návrhy. Týkají se omezení prezidentovy pravomoci rozhodnout o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání. Nutný by byl podpis premiéra nebo pověřeného ministra.

Jen na dobu výkonu funkce chce ČSSD omezit prezidentovu imunitu, což by se ale nevztahovalo na nynějšího prezidenta Václava Klause.

V závěrečném hlasování budou poslanci rozhodovat i o pozměňovacích návrzích ústavně-právního výboru, které v něm prosadila rovněž ČSSD. Jde například o prodloužení funkčního období přímo voleného prezidenta o rok na šest let.

Bez souhlasu vlády by hlava státu mohla podle návrhu jmenovat vedení Nejvyššího správního soudu, jako je tomu nyní u představitelů Nejvyššího soudu.