Ministerstvo zdravotnictví mohlo kvůli Vítově činnosti porušit rozpočtovou kázeň. "Pokud byly peníze vyplaceny jen tak, bez zálohové faktury a změny smlouvy, došlo k porušení rozpočtové kázně. Peníze byly jednoduše vyplaceny za nic," řekl právník Tomáš Oujezký.

"Část jedné zakázky byla skutečně zaplacena ještě předtím, než byla dodána analýza," řekl serveru Týden.cz Vítův nadřízený, ministr zdravotnictví Leoš Heger, s tím, že to ukázal audit, který si nechal zpracovat.

Jana Kaslová z Generálního finančního ředitelství odmítla případ komentovat kvůli povinnosti zachovávat mlčenlivost. Podle ní ale pokuta hrozí úřadům pokaždé, když při nakládání s veřejnými penězi poruší některý z právních předpisů. "Pak je daný subjekt povinen zaplatit odvod za porušení rozpočtové kázně a penále," sdělila webu Kaslová.

Zákazky pro bývalého poslance ODS

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že případ vyšetřuje policie. "Proto do ukončení šetření nebudeme poskytovat žádné další informace," řekl.

Zakázky na strategické poradenství Vít dával od roku 2003 manželovi své dobré známé Otakaru Vychodilovi. Tento bývalý poslanec ODS si tak přišel ročně na miliony, i když konzultace často probíhaly jen po telefonu.

Vít kvůli těmto zakázkám už čelí dvěma trestním oznámením.

Související