V České republice žilo v březnu 2011 více lidí než před deseti lety. Vzrostl počet cizinců, vysokoškoláků a těch, kteří se hlásí k romské národnosti. Přibývá také lidí, kteří žijí takzvaně singles.

To jsou jen střípky z rozsáhlého průzkumu dat, který mají k dispozici statistikové díky březnovému sčítání lidu. Ty základní představili ve čtvrtek veřejnosti.

Kromě pozitivních zpráv z nich vyplývá, že v Česku přibylo také negramotných lidí - tedy těch, co neumí číst, psát, počítat nebo nechápou přečtený text. Výrazně ubylo také těch, kteří se veřejně hlásí k nějaké národnosti nebo náboženství.

"Mezinárodní srovnání, zda je ČR oproti zemím ateističtější, neexistuje, protože otázka na vztah k náboženství není ve všech zemích povinná. Lze však jistě prohlásit, že v ČR je mnohem více obyvatel, kteří se nehlásí k žádnému náboženství, než je tomu v sousedních zemích," poznamenal v rozhovoru se čtenáři IHNED.cz místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Letos podle něj na tuto otázku ve sčítání neodpovědělo asi 45 % lidí a dalších 35 % uvedlo, že jsou bez náboženské víry. "Avšak i v rámci ČR existují značné regionální rozdíly. Například za věřící se prohlásilo nejvíce lidí ve Zlínském kraji (29 %) a v Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina přes 20 %,"dodal.

Z dostupných údajů lze podle Drápala rovněž vyvodit, že Moravané jsou většími patrioty než Češi. ""Počet lidí, kteří se přihlásili k české národnosti, se letos výrazně snížil, zatímco počet lidí, kteří se hlásí k moravské národnosti se zvýšil téměř o polovinu. Zvýšil se i počet lidí, kteří se hlásí ke slezské národnosti," poznamenal v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.