Ústavní soud obdržel návrh poslanců ČSSD na zrušení několika klíčových ustanovení první části zdravotnické reformy. Sociální demokraté konkrétně napadají zákon o veřejném zdravotním pojištění, který rozdělil péči na základ a nadstandard.

Kritizují také zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Ústavní soud návrh dostal tento týden a zveřejnil jej na svých webových stránkách.

Pod návrhem je podepsáno 51 poslanců v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Ústavní soudce požádali o přednostní projednání. Návrhem se bude zabývat plénum, tedy patnáctičlenný sbor všech ústavních soudců.

Nelze předjímat, jak dlouho bude rozhodování trvat. Soudcem zpravodajem je Jiří Mucha. Připraví nález, o kterém pak bude hlasovat plénum.

Část kritických výhrad sociálních demokratů směřuje ke zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Stokoruna za den může mít podle návrhu pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný "rdousící efekt", což je termín zavedený ústavními soudci při jejich prvním jednání o poplatcích ve zdravotnictví.

"Výše tohoto poplatku již nešetří podstatu a smysl rovného přístupu k lidsky důstojné zdravotní péči hrazené z veřejného zdravotního pojištění," stojí v návrhu ČSSD. Zvýšený poplatek je podle sociálních demokratů bariérou, která omezuje přístup k péči.

Svůj dosud zřejmě nejvýznamnější nález z oblasti zdravotnictví vyhlásil Ústavní soud v květnu 2008. Tehdy zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, která zavedla poplatky u lékaře. Podle tehdejšího názoru ústavních soudců nejsou poplatky protiústavní, pokud nemají právě "rdousící efekt" a nevytvářejí bariéru v přístupu.

 

V dalších částech nového návrhu ČSSD napadá rozdělení zdravotní péče na "základní" a "ekonomicky náročnější" a také oprávnění zdravotních pojišťoven sankcionovat poskytovatele zdravotnických služeb.

Související