V Číně se porušuje duševní vlastnictví z celého světa nejvíce. Podle statistik Evropské unie bylo v roce 2010 až 85 procent padělaných nebo pirátských předmětů dovezeno do EU právě z Číny. Do 70. let minulého století ale v Číně nikdo nevnímal a často ani nevěděl, co to duševní vlastnictví je, upozorňuje Wej Song, děkan právnické fakulty University of Science and Technology a vyučující kurzů věnovaných duševnímu vlastnictví.

Rozdílů mezi evropským a čínským přístupem k podnikání je však více. "Každý podnikatel chce vydělat peníze... V Číně to ale není to klíčové," upozorňuje na malé pochopení obchodníků ze západu a jeden z důvodů, proč často selžou při vstupu na čínský trh.

U duševního vlastnictví stojí historicky na jedné straně Spojené státy a Evropa a na druhé Čína. Kde vidíte největší rozdíly?

Čína je rozvojová země. Nemáme tradici nebo historii v ochraně duševního vlastnictví. V tomto ohledu mají Evropa a Spojené státy náskok a pomohlo to v rozvoji jejich civilizace. Například James Watt byl hrdinou průmyslové revoluce, kdy už ochrana duševního vlastnictví v Evropě byla. Dokázal tak vyvinout lokomotivu na parní pohon a patentově si ji chránit. V Číně považujeme duševní vlastnictví za něco nového. Od roku 1978 začala nová éra, kdy se soustředíme na hospodářský a průmyslový rozvoj. Plánovaná ekonomika ochranu duševního vlastnictví nepotřebuje, protože jde o soukromé právo, které zvyšuje soutěživost firem a jednotlivců.

Nebylo ale i tak pro státní firmy zajímavé zaregistrovat si třeba ochranné známky a soutěžit na trhu?

Bohužel ne. Všechny firmy byly vlastněné státem a veřejností. Proto neexistovala absolutně žádná soutěž. Všechno bylo přesně naplánované: jak se bude pracovat, kolik bude zisk, zkrátka všechno. Až potom si společnost uvědomila, že ochranné známky jsou klíčem pro otevření a správné fungování trhu. Podobné je to i s patenty. Legislativa v Číně chce nyní použít patenty k povzbuzení inovací od jednotlivců a firem, což by mělo pomoci celé společnosti.

V Číně se porušuje duševní vlastnictví nejvíce na celém světě, zejména pak ochranné známky. Může to být tím, že lidem chybí právní povědomí?

Čína získala v minulosti neuvěřitelně rozvinuté trestní právo, které je velice detailní. Přetrvalo tisíce let a vybudovalo společnost. Podobně i občanské právo. Duševní vlastnictví ale nikoli. Už v době dynastie Čching (pozn. red. - 1644 až 1911 n. l.) mnoho úředníků cestovalo na západ a chtělo vědět, co je to vlastně duševní vlastnictví. Kvůli občanské a druhé světové válce došlo k využití těchto znalostí až dnes.

Druhým důvodem je hlavně to, že vynucování práva je něco jiného než legislativa. Čínské zákony jsou dobré. Nejsou perfektní, ale postačují. Čína vytvořila během posledních let mnoho zákonů, a dokonce splnila vše z toho, co jí ukládají mezinárodní dohody.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.