Šestého prosince 1980, právě když Československá televize začala vysílat své hlavní zprávy, se v kasárnách několika českých měst rozezněly poplachové zvonky. Venku bylo mimořádně špatné počasí, na polích leželo půl metru sněhu a teploty padaly až k deseti stupňům celsia pod nulou. Přesto tanky, všechny s plnou zásobou dělostřeleckých granátů, zamířily ven z bran.

Obrněná technika se prosincovou nocí vydala po okresních cestách na sever. První tanková divize, jejíž velitelství sídlilo ve středočeském Slaném, mířila na Liberecko. Pluky deváté tankové divize z jihočeských posádek se valily po vedlejších cestách směrem na Sedlčany, Benešov, Kutnou Horu a Kolín. Obě divize patřily k tomu nejlepšímu, co mohla Československá lidová armáda (ČSLA) tehdy nabídnout, navíc dostaly posily v podobě vybraných motostřeleckých jednotek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.