Osobnost Václava Havla pozitivně hodnotí politici ze všech demokratických stran, které po sametové revoluci ovlivňovaly vývoj České republiky. Havel podle mnohých navázal na odkaz prezidenta osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka.

"Byl to on, kdo mě přizval do rodícího se Občanského fóra... Svou hlubokou účast jsem již osobně vyjádřil paní Dagmar Havlové a budu s ní nadále v kontaktu. Na Pražském hradě budou od pondělních deseti hodin vystaveny kondolenční knihy. Za plodné považuji naše stýkání se, i občasné polemiky," uvedl prezident Václav Klaus.

"Pan prezident Václav Havel představoval symbol pozitivních společenských, ekonomických a politických změn po listopadu 1989. Má obrovské zásluhy o Českou republiku, mimo jiné i tím, že v dobách totality neváhal vystupovat ve jménu demokracie a lidské svobody a platil za to mimo jiné perzekucí včetně vězení. Prosazoval prozápadní orientaci naší země. Udělal velmi mnoho pro společenskou transformaci, pro pokojný přechod k demokracii, ale také pro začlenění České republiky do Severoatlantické aliance a Evropské unie," kondoloval premiér Petr Nečas.

AUDIO: Reakce premiéra Nečase na úmrtí Václava Havla
20111218-havel-necas.mp4.jpg

"Václav Havel byl pro mne osobně od okamžiku, kdy jsem se začal zajímat o veřejné dění, symbolem zásadovosti, slušnosti a občanské statečnosti. Pro všechny, kdo se nechtěli smířit s normalizací a totalitním režimem tehdejšího Československa, ztělesňoval spisovatel a disident V. Havel morální autoritu a příklad tolik potřebného občanského odporu, ke kterému ale tehdy většina z nás neměla dostatek odvahy či rozhodnosti. Nesmírně si cením pozitivní úlohy, kterou Václav Havel sehrál v době sametové revoluce v roce 1989 a následně při budování demokratického státu a našem politickém návratu do Evropy," zhodnotil Havlův význam šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Byl to člověk, který uměl naslouchat, což je u politiků dost neobvyklé. Uměl vnímat argumenty politických oponentů. Byl to muž, který nesmírně zvýšil prestiž České republiky v zahraničí. Jako premiér jsem navštívil půlku zeměkoule a všude znali jméno Havel. Takovou osobnost budeme v Česku myslím velmi dlouho hledat," uvedl o Havlovi bývalý premiér Miloš Zeman.

"Jeho odchodem ztrácíme státníka světového významu, humanistu, který vnesl do politiky nový rozměr. A také pokoru a slušnost," uvedl bývalý český premiér Jan Fischer.

Zemřel jeden z nejvýznamnějších Čechů

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) si pod pojmem Havel vždy představí humanistu a demokrata. "Svým specifickým způsobem navázal asi nejvíce ze všech politiků na prezidenta Masaryka. Jestliže o Masarykovi platí, že se zasloužil o stát, Havel se zasloužil o návrat demokracie do Československa," řekl Štěch. Podotkl, že Havel si svůj obrovský kredit během prezidentství udržel až do posledního dne svého života. "Hodnotově zůstal prakticky stejný," dodal.

"Byl nejslavnějším Čechem, na celém světě uznávaným. Bohužel více vítán a ctěn v zahraničí než doma. Skromný a plachý člověk, jako byl on, obstál při setkání a jednání s nejmocnějšími lidmi světa," komentoval odkaz Václava Havla český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Předseda Věcí veřejných Radek John uvedl, že Havel byl "jedním z těch mála šťastných Čechů, kterým nikdo nemůže upřít obrovskou osobní zásluhu na tom, že Česká republika je dnes svobodný, demokratický a suverénní stát". Havel podle něj zůstane inspirativní osobností a jedním z nejvýznamnějších Čechů.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že zemřel člověk, který byl v 90. letech minulého století fakticky známější než celá Česká republika a země mu vděčí za váhu ve světě. "Dal ideu a obsah našemu státu v těch počátcích po revoluci a dlouho jsme z toho žili," podotkl. "Teď na to zůstáváme bez něho, sami," poznamenal Zaorálek.

Pro ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska byl Havel "symbol naší cesty ke svobodě". Jako prezident prý vykonal nesmírně mnoho pro rozvoj demokracie v ČR i pro české začlenění do NATO a Evropské unie.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že "Václav Havel je symbolem návratu svobody a demokracie do naší země". Podle ní ČR v Havlovi ztrácí morální autoritu. Dodala, že "v historii naší země patří Václav Havel do řady vynikajících osobností, které v osudových dobách vždy stály za svým národem."

Přesvědčil i bývalé komunisty

"Jeho lidskost měla velkou politickou efektivitu. Dokázal si díky ní podmanit přátele i nepřátele. Svou naprostou otevřeností se mu podařilo přesvědčit bývalé komunistické funkcionáře, jako byl Marián Čalfa nebo ministr vnitra Miroslav Vacek. Po Havlovi bude na politické i kulturní scéně obrovské vakuum," tvrdí hudebník Michael Kocáb.

"Václav Havel měl až překvapivě dobré manažerské schopnosti. V Občanském fóru byly tendence k bezbřehým diskusím, ale on dokázal říct dost, bude to takhle. To bylo v době, kdy skutečně šlo o střet s mocí, strašně důležité. Říkal, že máme hledat pravdu, a nakonec díky té pravdě vyhrál. To je obrovská inspirace pro země, kde vládnou nedemokratické režimy," míní bývalý studentský vůdce Šimon Pánek.