Pohřeb prvního polistopadového prezidenta Václava Havla by se měl podle informací ČTK uskutečnit pravděpodobně v pátek 23. prosince. Termín se prý ale ještě může změnit. Podrobnosti posledního rozloučení zatím nejsou určeny. Havel zemřel dnes ráno ve věku 75 let.

Prezident Václav Klaus na nedělní odpoledne pozval premiéra a předsedy obou komor parlamentu, aby s nimi probral kroky ohledně uctění Havlovy památky. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) po schůzce řekla, že prezident se chce v pondělí setkat s Dagmar Havlovou, přičemž od této schůzky se mají odvíjet další kroky.

Rakev bude vystavena ve Vladislavském sále

Rakev s Havlovými ostatky bude už v pondělí a v úterý vystavena v Pražské křižovatce v centru metropole, na Pražském hradě bude následující dva dny. Pražská křižovatka, jak se dnes nazývá bývalý kostel sv. Anny, je duchovním střediskem, které z Havlova popudu zrekonstruovala nadace VIZE 97. Leží uvnitř bloku mezi Anenským náměstím a Liliiovou ulicí.

Rozhodnutí o tom, zdali má být pohřeb státní, náleží vládě. Státní pohřeb se od běžného znatelně liší. Zpravidla je zahájen vystavením ostatků nebo rakve na katafalku. Ostatky bývalého prezidenta Havla budou od středy vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Z pietního místa pak mohou putovat buď na místo soukromého rozloučení, nebo na nádraží, odkud by putovaly do místa posledního rozloučení. To se stalo v případě prezidenta T. G. Masaryka, jehož ostatky byly převezeny vlakem do Lán, nebo v případě dalšího československého prezidenta Edvarda Beneše, jehož ostatky zamířily do Sezimova Ústí.

Rodinná hrobka Havlových je umístěna na vinohradském hřbitově v Praze. Je tam pochována Havlova první žena Olga. O tom, kde ostatky prezidenta skončí, ale rozhodne zřejmě jeho žena Dagmar. Stejně tak i o privátním rozloučení.

Očekávají se příjezdy významných osobností

Dá se očekávat, že na pohřeb přijede mnoho státníků, kteří si Havla velmi váží. V úvahu tak připadají například bývalý americký prezident Bill Clinton, ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová, její předchůdkyně Madeleine Albrightová nebo polský politik a bojovník za lidská práva Lech Wałęsa.

Hradní protokol bude mít právě s příjezdem těchto státníků největší problém.

,,Průběh pohřbu by nebyl nijak komplikovanou záležitostí. Zkušenosti jsou například z pohřbů umělců, jejichž ostatky bývají vystaveny v Národním divadle," řekl pro IHNED.cz dlouholetý spolupracovník Václava Havla Ladislav Špaček. Příjezdy významných osobností činí z pohřbu významnou událost a s tím už by byly velké starosti. Na to potřebujete týden, abyste zjistili, kdo a jak přijede a jak se o ně máme postarat," doplnil Špaček.

Podle Ladislava Špačka ale Česká republika nemá se státním pohřbem takového rozsahu žádné zkušenosti. Posledním takovým případem je pohřeb bývalého československého prezidenta Ludvíka Svobody, který zemřel v roce 1979. Od té doby se ale změnily jeho parametry.

Vláda rozhodne i o státním smutku

V pondělí má vláda rozhodnout o vyhlášení státního smutku. O den později se sejde Poslanecká sněmovna na smutečním zasedání od 10:00, které bude věnováno vzpomínce a poděkování Havlovi. Původně měla v tomto čase pokračovat schůze sněmovny.

Informaci o termínu pohřbu uvedlo mimo jiné pražské arcibiskupství v rámci sdělení, že Česká televize v den Havlova pohřbu odvysílá společné zamyšlení přátel a spoluvězňů, mezi něž patřil i pražský arcibiskup Dominik Duka.