Státní smutek v Česku potrvá tři dny. Nejpozději ve středu budou na veřejných budovách vyvěšeny vlajky na půl žerdi, v pátek pak mají lidé na doporučení vlády uctít památku Václava Havla minutou ticha.

Omezena by měla být i produkce, která by mohla státní smutek zneuctít.

"Vláda doporučuje právnickým a fyzickým osobám, aby zvážily v uvedené dny konání veřejných akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku," přečetl jedno z usnesení premiér Nečas.

"Vláda zároveň navrhla speciální zákon, kterým Václava Havla ocení. Znít bude Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii," uvedl premiér Petr Nečas.

Podobný zákon přijal někdejší československý parlament za takzvané první republiky, týkal se prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po listopadu 1989 byly přijaty i zákony o zásluhách Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika.

Státní smutek

Státní smutek vyhlašují představitelé státu (prezident, vláda), když dojde k velké tragédii, a to na počest uctění památky zemřelých. Nemusí být vyhlášen jen v zemi, jíž se neštěstí týká, ale k uctění památky se připojují i jiné státy.

V den smutku bývají státní vlajky na vládních budovách jako výraz soustrasti a solidarity staženy na půl žerdi.

Vyhlašování oficiálních dnů smutku je v Česku otázkou zvyku, žádný speciální zákon to neupravuje. Zmínka o dnu státního smutku je pouze v zákoně o státních symbolech, který nařizuje stáhnout vlajku na půl žerdi, aniž by se ale dotýkala země.

Státní smutek zažilo Česko například 15. září 2001, tedy krátce po teroristických útocích v NewYorku. Tehdy utichlo na tři minuty po poledni, nehrála některá divadla, v Praze se zastavila MHD, televize nevysílaly komediální programy.

Naposledy se v České republice státní smutek držel v dubnu minulého roku v souvislosti s pádem polského vládního letadla a tragickou smrtí polského prezidenta, jeho manželky a řady vysokých státních představitelů.

Na počest Václava Havla vyhlásilo státní smutek i Slovensko. Bude v pátek.

Pohřeb v chrámu sv. Víta

Státní pohřeb exprezidenta Václava Havla bude v pátek v poledne v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Dohodli se na tom Havlova manželka Dagmar a prezident Václav Klaus.

"Dopoledne bude rakev převezena do katedrály sv. Víta a ve 12 hodin začne zádušní mše, rekviem," uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka.

Již ve středu by se podle neoficiálních informací ČTK mohl konat smuteční průvod. Během něj má být převezena rakev s ostatky z centra Pražská křižovatka, kam se od pondělního poledne chodí poklonit bývalému prezidentovi stovky lidí, na Pražský hrad.