Naposledy s Václavem Havlem mluvil letos v březnu, když sháněl arabského překladatele pro Moc bezmocných. Klíčovou esej bývalého prezidenta sám kdysi přeložil do angličtiny, podobně jako jeho dramata a projevy. Paula Wilsona pak z Československa vyhostil komunistický režim v roce 1977 kvůli angažmá v kapele Plastic People of the Universe, ale Havlův odkaz za oceánem šířil dál. 

Jak Havla vnímala americká veřejnost, Wilson rozebral v rozhovoru s HN těsně předtím, než v úterý nasedl na letadlo do Prahy. "Na Západě má Václav Havel dodnes pověst rytíře v nablýskané zbroji," řekl Wilson.

HN: Do Prahy jste v roce 1967 přijel kvůli disertační práci o Georgi Orwellovi. Co jste tu našel?

Spoustu věcí, které mi Orwella připomínaly, například těžké cigarety Partyzánky, které byly nacpané suchým tabákem, a jakousi dominantní šedou barvu v oblečení. Praha vykazovala druhotné symptomy románu 1984, ale čím víc lidí jsem poznal, tím mi bylo jasnější, že nejde o zemi robotů, nýbrž že se tu s pražským jarem začínají dít věci.

HN: Jaký byl na Západě obraz Československa "před Havlem"?

Před pražským jarem mělo Československo pověst jedné z nejtvrdších zemí východního bloku. Můj vysokoškolský profesor z šedesátých let například vyprávěl, že když bral své studenty do Východní Evropy, ukazoval jim Polsko jako příklad lepší stránky komunismu, kdežto Prahu jako tu horší.

Vzpomínám si také na dobový vtip o dvou psech, kteří se potkají na česko-polských hranicích. Český pes se ptá toho polského: "Proč chceš, prosím tě, do Československa?" A polský pes odpovídá: "Abych se najedl. Ale proč ty jdeš do Polska?" A český pes řekne: "No přece, abych mohl štěkat."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.