Je libo intenzivní kurz tantrické jógy, čtení z ruky, rozhovor s mrtvým, nebo snad přímo mantru či vlastního gurua? Komerční duchovno v posledních letech vzkvétá tak, že akademici začali používat termín "supermarket se spiritualismem". Krize, která je patrná ve většině oblastí ekonomiky, se komerčnímu duchovnu alespoň v Londýně zatím vyhýbá.

Dokonce i frustrovaní finančníci z londýnského finančního centra City už hledají útěchu nejen u psychologů, ale i u řady nejrůznějších duchovních učitelů. To, že by měli za získání "osvícení" zaplatit, jim nepřipadá ani trochu zvláštní. "Když jdeš do posilovny, taky zaplatíš, a to už nemluvím o školném," komentuje jeden z přítomných v londýnském Kabala centru.

"Globální oteplení srdcí"

Služby a duchovní produkty Kabala centra, které má po světě několik poboček, vycházejí z tradičních duchovních učení. Jsou však dostupnější a často se zaměřují na zásadní problémy každodenního života. Úvodní lekce je bezplatná. Lákají na ni letáky v metru slibující pomoc v kariérním růstu a zlepšení mezilidských vztahů.

Jak už název centra napovídá, východiskem je 4000 let stará židovská mystika. "Je však zcela na Vás, co si z tohoto učení vezmete," upozorňuje na flexibilitu asi čtyřicetiletý Matthew, který vede informační setkání. Jinými slovy, žádné závazky. Každý si vybere jen to, co se mu bude líbit a co pro něho bude užitečné. O mystické moudrosti Kabaly se zájemce mnoho nedozví - za 180 liber si však může zaplatit 10 lekcí večerního kurzu, na kterém se budou probírat různá témata - od vysvětlení kosmických pravd a smyslu života přes techniky s úchvatnými názvy jako "boj s vnitřním protivníkem", "transformativní sdílení" či "kabalistická meditace" až po "globální oteplení srdcí". Přesto se však na schůzce nejvíce akcentuje osobní rozměr učení - pomoc v kariérním růstu, získání přátel, peněz a pohody. Kurzy jsou celkem tři. Při okamžitém zaplacení dvou je ten třetí zdarma. "K tomu, abyste dospěli k pilulce štěstí, je ideální absolvovat celou triádu kurzů," upozorňuje Matthew. Duchovní učitelé navíc rozumí zaneprázdněnosti Londýňanů, a tak nikdo neočekává stoprocentní přítomnost žáků. Přednášky jsou v rámci kurzu natáčeny a zasílány e-mailem - jak pohodlné.

Každopádně lze z toho usoudit, že majitelé centra nejspíše znají své "zákazníky" dokonale. Mezi těmi, kteří zavítali na informační schůzku na rušné Oxford Street, je totiž největší procento mladých pracujících v londýnském City, kteří toho ve svém volném čase chtějí stihnout maximum.

Kabala jako dobrá značka

Kabala centrum reprezentuje starý trend v duchovním byznysu. Představuje se coby exkluzivní majitel tajných, esoterických informací, které jsou plodem dlouhé, nejlépe několikatisícileté tradice a které za určitý poplatek předá zájemcům. Vede ho židovská rodina Berg, která si Kabalu tak trochu přivlastnila coby velice atraktivní brand. Kombinací s moderními elementy či prvky z jiných duchovních směrů získali líbivý produkt. K propagaci slouží letáky s obrázky židovského stromu života, speciální slevy za včasné objednání kurzů a pár knih, které napsali mladší členové rodiny. "Židovské obci je tohle centrum proti srsti," upozorňuje Amanda van Eck, z londýnské nevládní organizace Inform, jež se zaměřuje na menšinová náboženská hnutí.

Úspěch centra lze snadno vysvětlit. Podle psychologů má každý potřebu vyznat se v životě, vztazích, problémech, avšak někteří - zejména v dnešní době - mají pocit, že to sami nezvládnou. Kabala centrum a podobné společnosti tak svým způsobem fušují do řemesla populárním psychologickým směrům, jako jsou kurzy svépomoci, koučování či psychoanalýzy. Ty však zakládají své poslání na vědeckých poznatcích, ne na náboženské či mystické tradici, jakkoli efekt je takřka stejný. Navíc mohou konkurovat cenou. "Kurz tě vyjde mnohem levněji než cvokař," kalkuluje jeden z přítomných v centru na Oxford Street.

Fronta na objetí

Zcela jiný přístup, a to i z "obchodnického" hlediska, praktikuje indická guru Amma - plným jménem Šrí Mata Amritanandamaji. Její know-how je spojení klasického hinduismu s kulturou objímání, která je tolik populární na Západě. Amma je v "byznysu" od 80. let a celkem již objala, alespoň podle svých interních údajů, 31 milionů lidí.

"Už jsem potkala docela dost šarlatánů, jsem docela opatrná, ale Amma se mi zdá opravdová," svěřuje se Yvonne ze severního Walesu, která posledního půl roku trpěla depresemi. "Amma mě vyléčila, cítím se mnohem líp," komentuje nadšeně své dojmy z třídenního setkání s Ammou v rámci jejího evropského turné. Amma je v podstatě neustále na cestách a spolu s ní přibližně 250 jejích oddaných, kteří jí zdarma zajišťují technickou a organizační podporu.

Setkání s Ammou jsou bezplatná, otevřená všem a na objetí s ní čekají lidé několikahodinové fronty. Peníze Amma získává především prostřednictvím finančních darů od svých stoupenců a pak také z obchodu přímo v místě svých setkání či na internetu. K mání jsou vedle její hudby, knih a fotografií také šperky, osvícené kameny, hodinky s jejím portrétem či látkové panenky zobrazující tuto světici. "Peníze nedávám, ale vždy si něco koupím," říká jedna z návštěvnic.

V Alexandra Palace na severu Londýna, v hale podobné pražskému Průmyslovému paláci, vládne pozitivní atmosféra. Organizace je skvělá, po příchodu každý obdrží žeton jako vstupenku k náruči plnoštíhlé indické dámy. Pak si čekání krátí sledováním dojemného dokumentárního filmu, který shrnuje Amminy zásluhy v oblasti filantropie a její úspěchy. Amma v OSN, Amma dostává čestný doktorát, Amma v objetí řady státníků.

Amma je tedy nejenom guru, je také svým způsobem celebritou, a především manažerkou humanitární organizace "Embrace the Word" (Obejmi svět). Cílem je napravit globální nerovnosti a pomoci při humanitárních katastrofách. Za humanitární projekty Amma utratila několik desítek milionů dolarů. Jakkoli je těžké si tato čísla ověřit, lze bez nadsázky označit její organizaci - nebo, chcete-li, sektu - za impérium. Kromě několika chrámů po světě vlastní i televizní stanici či univerzitu. A její pracovní zápřah je znát i během nekonečného procesu objímání, kdy se často musí věnovat i praktickým věcem, a tak telefonuje či něco probírá se svými věrnými následovníky.

Po třech hodinách nastává pro čekajícího ten moment, 10 vteřin na hrudi Ammy, na všechno dohlíží asi dvacítka věrných, celé se to promítá na obří obrazovky v sále. Amma mu šeptá do ucha nějakou mantru a on odchází s bonbonem zabaleným v okvětním plátku růže. Je osvícený?

Tažný kůň: guru

Učení Ammy se od Kabaly podstatně liší. Neříká nic nového a ani si to nenárokuje. V biografii Ammy se, jak se zdá, s pýchou píše, že nikdy nebyla vystavena vlivu duchovních učitelů ani filozofických textů a prakticky od narození přebývala v dokonalém stavu "posvátné opilosti". Hlavní roli zde hrají emoce a také potřeba někam patřit. To, co nabízí Amma, je bezpodmínečná láska, obětí, pocit bezpečí, zkrátka archetyp matky. "Nevidím rozdíl mezi příslušníkem nějaké sekty, tím, kdo si kupuje knihy o seberealizaci, a návštěvníkem kroužku pletení, všichni chceme někam patřit," říká Amanda van Eck z nevládní organizace Inform.

Mezi guruy je dosti silná konkurence. Většina spirituálních podniků funguje jako charita. Tento status dává obchodníkům s duchovnem nejen celou řadu daňových úlev, ale také nenapadnutelné alibi konání dobra, které se někdy může stát pouze štítem chránícím prosperující byznys. Již zmíněné Kabala centrum operuje také pod statusem charitativní organizace. Finance, které snad ze zaplacených kurzů zbudou, putují na bohulibé projekty. Otázka je, kolik peněz pro humanitární projekty nakonec zůstane.

Jakkoli se některým mohou zdát nabízené služby v londýnském "supermarketu se spiritualismem" podivné či nevěrohodné, v Británii lze narazit i na nebezpečné podvodníky anebo lidi, kteří svoji pozici duchovního vůdce zneužívají k naplnění jiných cílů. Poslední skandál tohoto druhu ve Spojeném království je z roku 2010, kdy byl k desetiletému trestu odsouzen podivný guru Mohan Singh, civilním jménem Michael Lyons; pod rouškou spiritualismu sexuálně zneužil několik žen. Nedávno se v Birtánii zase soudily dvě hnutí Sikhů o to, které z nich je původní a které naopak kult. Největší obavy však dnes vzbuzují nejrůznější nábožensky orientované skupiny extremistů s jasnou politickou agendou, a to nejen z řad muslimů, ale také právě sikhů či hinduistů.

Klára Janicki
spolupracovnice redakce ve Velké Británii


180 liber
Tolik zaplatá zájemci o 10 lekcí v londýnském Kabala centru. Za tuto částku jim údajně pomohou s kariérním růstem či získáním přátel.

 

Byznys s objímáním. Indická guru Amma založila svoji "obchodní" filozofii na objímání. Za život už údajně objala na 31 milionů lidí. Žije z finančních darů svých stoupenců a z prodeje různých předmětů na místech setkání i na internetu. Foto: Profimedia.cz

Související