Ke vzpomínání na osobnost zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla se změnou programu připojují také kina a zvou diváky k osobní vzpomínce na Havlův život před tím, než se stal prezidentem.

Dnes a v pátek 23. prosince uvedou vybrané kinosály sítě Cinema City méně známý dokumentární film Občan Havel přikuluje.

Prezident z pivovaru

Vstupné se vybírat nebude, kina ho budou promítat zdarma, oznámil Lukáš Vedral ze společnosti Pragency. Snímek je pohledem na životní etapu, kdy Václav Havel pracoval jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru.

Podle Vedrala se objeví v nabídce multikin Slovanský dům, Flóra, Zličín a Galaxie v Praze, ve Velkém Špalíčku v centru Brna a v Cinema City v Pardubicích a Plzni.

Havlova pivovarská "kariéra" se odrazila i na vzniku slavné hry Audience, o čemž se ve snímku rovněž hovoří. V roce 1974 sháněl Václav Havel razítko do občanky, aby ho komunistická tajná police nemohla obvinit z příživnictví.

Jeho hry se nesměly od začátku normalizace uvádět a člověk bez prokazatelného zdroje příjmů riskoval vězení.

Havel to vyřešil tím, že si našel zaměstnání jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru. Bylo mu osmatřicet let a téměř rok tam ve sklepě válel sudy piva značky Krakonoš. Bral za to 1700 korun měsíčně, ovšem větší odměnou mu byly nové zkušenosti a jiný způsob psaní, na který tam přišel.

Dokument, který natočil režisér Jan Novák, ukazuje prostředí v pivovaru i spolupracovníky, kteří Václava Havla k napsání Audience inspirovali. Snímek měl premiéru předloni v březnu při zahájení pražské části Febiofestu, vzápětí byl ve 14 kopiích uveden do kin.

Občan Havel přikuluje

"Pan Havel jezdil tehdy do práce mercedesem, a protože vždy zastavil vedle moskvičů vedení závodu, měl tam zakázáno parkovat. Pak napsal podle mě svou nejlepší hru Audience. Před kamerou jsem hovořil s pamětníky, včetně estébáků, což nebylo vždy jednoduché," řekl režisér Novák.

Bohdalová i Jirous

Zachytil i to, jak se Audience později za dramatických okolností v domě Vladimíra Merty s Pavlem Landovským a autorem osobně nahrávala a šířila po Čechách.

Kontrastem jsou právě výpovědi členů StB, kteří diváky uvádějí do paradoxů podivného světa československé normalizace.

Snímek má délku 74 minut, vedle exprezidenta Václava Havla v něm hovoří například Pavel Landovský, Jiřina Bohdalová, Ivan Magor Jirous, Stanislav Milota, Jan Hartl, Vladimír Pistorius, Vlastimil Třešňák a zaměstnanci pivovaru.

Občan Havel přikuluje