Značným rozčarováním skončily pro mnoho Poláků prezidentské volby v roce 1995: jen pět let po změně režimu se do čela státu dostal bývalý komunista. Aleksander Kwaśniewski, který jako ministr působil již v 80. letech, těsně zvítězil nad dosavadním prezidentem, bývalým lídrem opozičního hnutí Solidarita Lechem Walesou.

Zatímco Václav Havel dokázal zaujmout i jako politik, jeho zahraniční protějšky se již ve funkcích mnohdy ztrácely. Příkladem je právě Walesa. "Ke konci mandátu ho Poláci vnímali jako věčně rozzlobeného muže, jenž má sice velké zásluhy, leč nic neprosadil, ba naopak mnohé rozbořil," říká politolog z Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

Polsko - potížista Walesa

Walesa měl ambice hrát v politice vedoucí roli podobnou té, jakou hraje prezident v USA. S oblibou pak využíval prezidentské veto, které Sejm mohl přehlasovat pouze dvoutřetinovou většinou. Tato zkušenost dokonce později utvrdila polské politiky v rozhodnutí ořezat prezidentské pravomoci. "Walesa se ve funkci rozhádal s kdekým. Nakonec zůstal osamocen takříkajíc jako kůl v plotě," dodává Mlejnek.

Jiní členové protikomunistického hnutí, byť ne tak významní, nicméně vývoj v Polsku určují dodnes – ze Solidarity vzešel jak nynější premiér Donald Tusk, tak jeho předchůdce Jarosław Kaczyński.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.