Nejvyšší správní soud (NSS) pozastavil činnost politické strany Viktor Kožený - Občanská federální demokracie. Kontroverzní finančník Kožený, jenž žije na Bahamách, stranu v roce 2004 vedl jako lídr ve volbách do Evropského parlamentu.

Pozastavení činnosti navrhla vláda kvůli tomu, že strana v letech 2009 a 2010 nepředložila finanční zprávy. NSS rozhodl před Vánoci bez veřejného jednání.

Strana tak de facto nesmí pracovat, může pouze zajišťovat podklady zaměřené na odstranění stavu, který byl důvodem k rozhodnutí soudu o pozastavení její činnosti, a to nejdéle po dobu jednoho roku. Pak jí hrozí rozpuštění.

Koženého strana nezanechala v české politice hlubší stopu. V eurovolbách získala zhruba 2000 hlasů, důvěru jí tak dalo 0,08 procenta voličů. Kromě Koženého za stranu kandidoval také například známý "hledač pokladů" Helmut Gänsel.

Všechny registrované strany a hnutí musí v Česku podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti. Pokud se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit.

Poslední výzva

"Pozastavení činnosti je třeba vnímat jako poslední výzvu ze strany státu k odstranění zjištěných nedostatků, po které teprve může následovat rozpuštění dané politické strany či hnutí," uvedl v novém rozhodnutí zvláštní senát NSS s předsedou Vojtěchem Šimíčkem.

Finančník a zakladatel Harvardského průmyslového holdingu Kožený je v ČR stíhán pro mnohamiliardové podvody. Má irské občanství a žije na Bahamách. Kožený je stíhán i v USA, kde je obviněn mimo jiné za úplatkářství spojené s privatizací v Ázerbájdžánu. Bahamy jej však dosud nevydaly.

Nejvyšší správní soud se v prosinci zabýval také činnosti dalších politických stran. Z podobných důvodů pozastavil činnost stranám Nezávislí starostové, 4 VIZE, Český politický střed a Hnutí za telefonování zdarma.