Největší letiště New Yorku nese jméno Johna F. Kennedyho, hlavní vzdušný přístav Paříže Francouzi pojmenovali po Charlesi de Gaullovi, cestující do Istanbulu vystupují na Atatürk Havalimani, ve Washingtonu míří civilní dopravní letadla na letiště Ronalda Reagana.

Vzdušných přístavů pojmenovaných po hlavách států je ve světě mnohem víc. Česko by se k nim brzy mohlo připojit s Letištěm Václava Havla Praha - Václav Havel Praque Airport.

Výzvu vládě, aby ruzyňské letiště neslo jméno prvního českého prezidenta, podepsalo už přes 50 tisíc lidí a jejich počet stále narůstá. Organizátoři věří, že do konce roku 2011 shromáždí 100 tisíc podpisů.

"Úvaha o přejmenování je možná, nicméně zaujímat v tuto chvíli nějaké kategorické závěry je velmi předčasné. Musí se například vycházet z přání rodiny a pozůstalých, takže je to podstatně složitější problém," reagoval na výzvu premiér Petr Nečas.

Havel neměl rád létání

S přejmenováním nesouhlasí nekdější Havlův tajemník Vladimír Hanzel. Vadí mu, že přestože je letiště vstupní branou do země, je i komerční záležitostí. "Už toto je prvek v rozporu s jeho povahou," uvedl.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.