Svět již tři roky přešlapuje na místě. Hledají se viníci finanční krize, sanují se banky, pomáhá se nezodpovědným státům a vymýšlí se nové regulace. Řada kroků je potřebná, ale nic z toho nevytváří dlouhodobé hodnoty.

Mezitím roste Západu asijská konkurence, která již přestává konkurovat pouze cenou, ale začíná i kvalitou. Například čínské automobilky plánují expandovat do Evropy a samotná Čína se zřejmě do pěti let stane 
největší ekonomikou světa.

V prostředí ekonomické stagnace Západu můžeme dělat jediné – zaměřit se na úkoly doma. Jedině dlouhodobými reformami a zvyšováním konkurenceschopnosti můžeme zachovat a rozvinout pozici České republiky ve světě. A řada věcí v této oblasti se již podařila.

Základní části reforem jsou schváleny. V zahraničí jsou ceněny a umožňují relativně bezbolestné proplouvání naší země složitým ekonomickým obdobím. Nejde jen o zvýšení ratingu České republiky, které je vysvědčením 
pro rozpočtově odpovědnou politiku vlády, ale i o nedávné hodnocení OECD, která oceňuje dosavadní cíle vlády zlepšit podnikatelské prostředí, posílit systém vzdělávání, podpořit inovace a reformovat důchodový, sociální a zdravotní systém. Vládní strategie konkurenceschopnosti je OECD dávána za vzor ostatním zemím.

Vzhůru k novým úvahám

Řada změn začne platit od ledna 2012, ať už jde o změny ve zdravotnictví či sociálním systému. Další budou mít odloženou účinnost, aby se na ně úřady a veřejnost stačily připravit. Vedle toho budeme zřejmě nuceni reagovat 
na aktuální vývoj. Rozpočtová situace je závislá na vývoji nejen naší, ale i evropské a globální ekonomiky.

Potenciální nižší hospodářský růst či dokonce pokles znamená i nižší příjmy rozpočtu. Dluhopisové trhy jsou založeny na důvěře a musejí mít jistotu, že na našem plánu rozpočtové konsolidace se nic nemění. Ostatně donedávna se uvádělo, že dluhová krize už není problémem států PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko) ale i EEG (Everyone Except Germany – „všech kromě Německa“).

Jenže dnes se už ani Němcům nedaří upsat všechny dluhopisy. Nelze tedy vyloučit, že v lednu po zpřesnění 

údajů o vývoji ekonomiky budeme nuceni provést revizi státního rozpočtu, především na výdajové straně. Různé varianty vývoje zpracovává NERV.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.