Klaus zdůraznil, že minulý rok byl v lecčems klidnější než ten předešlý. Jako tradičně si rýpl do Evropské unie. Uvedl, že se potýkáme s důsledky dluhové krize v eurozóně. Dluhy některých členských států EU označil za "obří".

"Nerealistická očekávání spojená se vstupem do EU a se slibovaným přínosem, který měl tento vstup jaksi sám o sobě pro nás mít, se nenaplnila," míní Klaus.

"Rok 2012 patrně k nejlehčím patřit nebude. Nesmíme však ztrácet klid a elán. Nežijeme v zemi, která je v bankrotu či těsně před ním. Nežijeme v zemi, kde narůstají problémy s množstvím přistěhovalců, kteří svým stylem života narušují základní soudružnost země," řekl prezident.

Doufá, že se předvolební kampaň kvůli krajským volbám nestane "předháněním v planých slibech".

"Neumíme si nacházet politické lídry. Každého, kdo trochu vyčnívá z řady radši přibrzdíme, než podpoříme. Závidíme si a nepřejeme si," poznamenal k současné politické scéně prezident.

Klaus si myslí, že lidé musí upustit od leckdy přehnaných nároků.

"Státní dluh je dnes více než čtyřnásobkem oproti době před deseti lety. Uvědomuje si to vůbec někdo? Změnit se musí celý náš přístup. Nejen v Evropě, ale bohužel i u nás, se přijímá jako samozřejmost, že se nároky lidí zvyšují bez jakékoli souvislosti s tím, jak se vyvíjí ekonomika a zda na tyto mzdové a sociální nároky máme," nešetřil Klaus kritikou.

Prezident v závěru popřál Čechům "rok životní pohody".

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.