Česká asociace odpadového hospodářství dostala od antimonopolního úřadu pokutu 396 tisíc korun za ovlivňování cen v oboru. Pokuta je pravomocná.

Asociace pochybení uznala a proti rozhodnutí se neodvolala. Pokutu má zaplatit do konce ledna. Informují o tom stránky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

"Obzvláště nebezpečné pro hospodářskou soutěž jsou nejrůznější snahy sdružení soutěžitelů směřující k ovlivňování cen, obchodních podmínek a podobně u svých členů," uvedl úřad ve svém rozhodnutí.

Úřadu vadilo, že asociace v letech 2004 až 2008 pravidelně stanovovala a vyhlašovala očekáváný procentní nárůst cen v oboru. Ten pak rozesílala svým členům a konkurenci. Podle úřadu tento postup vedl k narušení hospodářské soutěže.

"I jen pouhá existence adresného cenového doporučení ze strany sdružení vede k tomu, že následné chování soutěžitelů na trhu nevyplývá z jejich samostatné a nezávislé úvahy, nýbrž je ovlivněno ze strany sdružení," vytkl také úřad.

Soud potvrdil pokutu 17 milionů pro Sokolovskou uhelnou. Kvůli kartelové dohodě - čtěte ZDE

O odpad se budou dále starat Pražské služby. Metropole jim chce prodloužit smlouvu - čtěte ZDE

Asociace má kolem stovky členů. Jsou mezi nimi i klíčové firmy v oboru. Vypočítaný index nárůstu nákladů měl pro ně informativní funkci. Členové asociace jej podle ÚOHS dál využívali při jednání s klienty na podporu svých návrhů na modifikaci ceny. Někteří prohlášení asociace zasílali i svým zákazníkům.

Asociace za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže mohla dostat od ÚOHS pokutu až deset milionů korun. Úřad konstatoval, že porušení zákona, které řešil, bylo velmi závažně. Nejdříve sankci vyměřil na téměř půlmilionovou. Vzhledem k tomu, že asociace své pochybení uznala, snížil ji o 20 procent.

Související