První květiny z lodi Klára končí ve vodách Labe v Děčíně. Karafiáty, růže či chryzantémy organizátoři vzpomínkové akce na Václava Havla odtrhávají od věnců a posílají po řece.

"Když loď s květinovou výzdobou dorazila do Děčína, sledovalo ji několik stovek lidí, kteří spontánně tleskali. Teď se nábřeží postupně vyprazdňuje," hlásí z místa redaktor HN.

Věnce a květinové vazby bude podle Michaela Kocába třeba rozebrat, do vody poputuje jen biologický materiál.

Loď provázel po celou plavbu zájem veřejnosti. Podle sestry Angeliky z řádu boromejek je celou cestu na březích zdravili lidé, zapalovali svíčky, mávali, auta i vlaky troubily.

"Nebyl úsek více než 500 metrů, kde by někdo nestál. Atmosféra je úžasná, takové reakce lidí jsme nečekali," řekla Angelika.

Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla dva dny vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka a později ve Vladislavském sále Pražského hradu. Desetitisíce lidí přicházely na tato místa uctít Havlovu památku. Mnozí z nich přinášeli květiny, právě ty skončí v řece.