Nehody na českých kolejích končily loni mimořádně tragicky. Zemřelo při nich 277 lidí, což je nejvíce od doby fungování Drážní inspekce, která havárie na drahách sleduje. Statisticky vzato při každé třinácté nehodě zemřel člověk.

Počet závažných nehod stoupl oproti dlouhodobému průměru o téměř 300 procent. Vyplývá to ze statistiky, kterou úřad zveřejnil.

"Drážní inspekce evidovala v roce 2011 na dráhách celkem 3 797 mimořádných událostí, což je sice nejméně od roku 2003, avšak došlo k nárůstu nejzávažnějších událostí," uvedl mluvčí úřadu Martin Drápal. 

Zatímco v předcházejících čtyřech letech se událo na dráhách průměrně 6 závažných nehod, v roce 2011 jejich počet stoupl na 16.  "Alarmující je zejména nárůst počtu závažných nehod v rámci městské hromadné dopravy, to znamená na tramvajových a trolejbusových drahách, kde se loni stalo 5 závažných nehod," doplnil Drápal.

Mezi nimi je i srážka tramvaje s trolejbusem v Brně, při které v květnu jeden cestující zemřel a dalších 12 bylo zraněno.

Drážní inspekce upozornila, že na počtu usmrcených lidí majínejvětší podíl střety vlaku s osobou. I těch přibylo. V roce 2011 se na železnici střetl vlak s osobou celkem 284krát, což je o téměř 9 % více než v roce 2010. Při těchto nehodách zemřelo 220 lidí.

"Ze statistik Drážní inspekce vyplývá, že střet vlaku s osobou se podaří přežít pouze jednomu z pěti lidí," dodal mluvčí Drápal.

Počet mrtvých na kolejích stoupl, přestože se inspekce snaží na rizika upozornit. V roce 2009 vydala DVD s filmem Hazardéry železnice zabíjí, dva roky předtím film Řidič, postrach přejezdů.

Na železničních přejezdech počet nehod loni klesl na nejnižší hranici v historii inspekce.

Související