Vládní protikorupční výbor podle předsedkyně Karolíny Peake (VV) chce, aby vznikl samostatný úřad na kontrolu financování stran.

Zavedení limitu pro výdaje na volby, který výboru Peake navrhovala, neprošel. Nebude proto součástí věcného záměru zákona o kontrole stranických financí, který do připomínkového řízení připraví ministerstvo vnitra.

"Naopak vládní výbor schválil, aby ministerstvo do vládního návrhu zapracovalo zákaz anonymních kampaní ve prospěch politických stran," uvedla vicepremiérka.

Speciální úřad podle Peake zajistí, že zákon nebude "bezzubý", obsahovat bude i sankce. Ministerstvo podle ní navrhuje, aby šéfa úřadu jmenoval na pět let prezident na návrh Senátu.

Členové výboru rozebírali i další varianty. Ve středu se sice přiklonili k Senátu, návrh ale ještě může doznat změn. Už dříve se objevily se námitky proti přílišné finanční náročnosti takového kroku. Podle Peake by měly být náklady na provoz úřadu sníženy tím, že bude sídlit v budově jiného už fungujícího.

Je také možné, že časem úřad dostane na starosti i další agendu.

Jak pro členy vedení úřadu, tak pro inspektory má podle Peake platit jakási konkurenční doložka, že v posledních pěti až deseti letech nebyli politicky exponovanou osobou.

Kabinet by měl zákon projednat do konce května, fungovat má od 1. ledna 2013. "Měl by být rozhodně účinný v době příštích parlamentních voleb," uvedla.

"Budeme maximálně loajální," uvedla Peake na dotaz, jak se budou k návrhu zákona bez limitů na předvolební kampaně, které prosazují, stavět Věci veřejné. Podle Peake má případný strop na kampaně usnadnit vstup do politiky menším stranám.

Zákon o veřejném dohledu nad financováním politických stran a politických hnutí může být podle neziskové organizace Transparency International důležitým nástrojem na potírání korupce. Podle zástupců organizace by ale mohl být mnohem přísnější, než je dosud existující návrh.

Související