Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vidí své šance na zvolení českým prezidentem jako malé.

Oficiální prezidentský kandidát TOP 09 v rozhovoru pro páteční vydání rakouského deníku Kurier v nadsázce řekl, že ve volebním roce 2013 po něm "neštěkne ani pes". Nízké šance zdůvodnil i malou oblíbeností současné české vlády v důsledku hospodářské krize.

Schwarzenberg se v rozhovoru vyjádřil i k problémům Evropské unie a zemí eurozóny, jejichž společná měna euro podle něj nemá být "fetišem". Ministr očekává revoltu mladých v Evropě.

"Moje šance v prezidentských volbách jsou malé. Prostě proto, že každá vláda v době hospodářské krize silně ztrácí na popularitě. Na začátku roku 2013 po mně tudíž neštěkne ani pes," řekl ministr v rozhovoru.

Zdůraznil však, že mu to nevadí, neboť podle něj jde hlavně o to, aby vláda v této době naplňovala své představy. "Jdeme tedy vesele do boje, i když víme, že šance na vítězství jsou poněkud omezené," dodal Schwarzenberg.

Chybí nám vizionáři

V souvislosti s vývojem v Evropské unii šéf české diplomacie označil za "do jisté míry" pochopitelné, že dění v Evropě nyní určuje německá kancléřka Angela Merkelová spolu s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Ale právě ve zvlášť kritických časech by podle Schwarzenberga bylo žádoucí slaďování postupu s menšími státy.

Ministr za jednu z příčin krize dnešní Evropy považuje nedostatek vizionářů.

"Máme všude správce, a žádné tvůrce. Často jsou to výborní správci. Vzorem všech byl císař František Josef, jenž pravděpodobně vykonával tu nejlepší správu. Celá monarchie vzkvétala. Ale chyběla mu vize, jak řešit problémy. I dnes už dlouho chybí nějaká vize - ať u sociálních demokratů, nebo u konzervativců," míní Schwarzenberg.

Sobotka, Schwarzenberg, Okamura? ČSSD podpoří přímou volbu prezidenta v Senátu - čtěte ZDE

Schwarzenberg bude prezidentským kandidátem. Vztahy s Klausem jsou na bodě mrazu - čtěte ZDE

Podle něj je přirozené, že vizi pro Evropu nemá český prezident Václav Klaus, jenž je "mírně řečeno euroskeptický". Ale "na rozdíl od Velké Británie určitě nemohou Česko a Rakousko", země uprostřed Evropy, jednoduše vystoupit z EU, prohlásil ministr.

Domnívá se však také, že euro by nemělo být fetišem, jímž prý je. "Člověk by nikdy neměl klást nástroj nad cíl - a cílem je sjednocení Evropy. Euro je pouhým nástrojem, byť důležitým. Přineslo pokrok, ale není nejvyšším cílem a obsahem EU," dodal Schwarzenberg.

Podle něj Evropu v příštích letech čeká povstání mladých lidí, "nové generace, která má nové myšlenky". "V příštích letech očekávám zásadní změnu, tedy nějakou formu povstání mládeže v Evropě," řekl Schwarzenberg.

Související