Jak by Václav Klaus zvládal ekonomickou recesi, kdyby se podobně jako před zhruba 20 lety stal "všemocným" ministrem financí nebo opět usedl do křesla premiéra? Týdeník Ekonom přináší na základě dřívějších Klausových názorů analýzu, co by činil, kdyby se znovu stal předsedou vlády.

Na prvním místě by premiér Klaus patrně zakročil proti stále narůstajícímu zadlužování státu. V něm totiž vidí hlavní zlo. "Západní civilizace v posledních desetiletích udělala osudovou chybu: sama sebe přetvořila v ekonomicko-sociální model, který neklade na první místo ekonomickou výkonnost," prohlásil Klaus na listopadové přednášce na Vysoké škole ekonomické v Praze. Dodal také, že právě převaha nároků jednotlivců, zájmových i sociálních skupin nad hospodářskými možnostmi je teď nejen v Česku, ale v celé Evropě a USA podobná jako za komunismu.

České ministerstvo financí ale připravilo pro letošní rok 105miliardový deficit a i pro další léta schodkové rozpočty. Pokud by byl Klaus stejně razantní jako při demontáži socialismu na začátku 90. let, tak by před měsícem odsouhlasený rozpočet zrušil a přepsal ho buď na vyrovnaný, nebo dokonce mírně přebytkový. Určitě by nenavrhoval ani vyšší daně, ani monetární expanzi, za níž tuší jedině inflaci.

Neobešlo by se to bez škrtů sociálních výdajů a některých investic, například na dopravní stavby. Nepochybně by Klaus čelil kritice, že se ekonomika automaticky propadne do minusu. Na druhé straně by si snad zajistil uznání finančních trhů a mohl by slíbit, že drastická ozdravná kúra vytvoří podmínky pro růst v budoucích letech.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.