Olexandr Tymošenko, manžel vězněné ukrajinské expremiérky, získal v České republice politický azyl. Ministr vnitra Jan Kubice České televizi potvrdil, že žádosti "bylo vyhověno".

Julije Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let v procesu, který Západ ostře kritizoval jako politicky motivovaný. O Tymošenka se kvůli spornému podnikání ze začátku 90. let zajímají ukrajinské úřady.

Manžel někdejší ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové požádal podle Práva o azyl v České republice na konci loňského roku. Informaci potvrdil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Neoficiálně diplomaté v Kyjevě odhadují, že by případ mohl vést k ochlazení vztahů.

Tymošenko sám dnes ČTK přes právníka Serhije Vlasenka, který jeho ženu zastupuje před ukrajinskými soudy, vzkázal, že se k věci nyní nehodlá vyjadřovat.

Podle ukrajinské vládní Strany regionů je azyl pro Tymošenka motivován finančně. Manžel bývalé premiérky, který v ČR podniká, chtěl údajně v zahraničí "uklidit" peníze, které jeho manželka získala od "politických sponzorů".

Ukrajinským médiím to řekl poslanec Strany regionů Vadym Kolesničenko.

"Jde o pokus zajistit peníze, které Julija Tymošenková dostala od politických sponzorů za služby, které nestačila poskytnout," řekl Kolesničenko serveru Ukrajinski nacionalni novyny.

Tymošenková má podle něj navíc společné obchodní zájmy s Bohdanem Danylyšynem, bývalým ministrem její vlády stíhaným na Ukrajině, který loni obdržel politický azyl v Česku.

Politolog Volodymyr Fesenko na zpravodajském webu Gazeta.ua napsal, že Tymošenkův azyl není motivován obavou před právním postihem, ale spíš politicky.

"Tymošenko není vystaven hrozbě stíhání, není známo, že by byl předvolán k výslechům nebo riskoval zatčení," uvedl ukrajinský analytik. "Je ale možné, že před projednáním kauzy Julije Tymošenkové před Evropským soudem pro lidská práva se chtěli manželé Tymošenkovi připomenout."

Ministr zahraničí Schwarzenberg dnes nechtěl spekulovat o tom, zda udělení azylu nějak ovlivní česko-ukrajinské vztahy.

 

"Ministerstvu zahraničních věcí mimořádně záleží na dobrých vztazích s Ukrajinou, které potvrdila prosincová úspěšná návštěva předsedy vlády Mykoly Azarova v Praze," dodal mluvčí ministerstva Vít Kolář.

O případ Tymošenkové se před časem přímo na Ukrajině zajímal také český eurokomisař Štefan Füle, který bývalou premiérku dokonce navštívil ve vězení.

Komentářů se zatím zdržela ukrajinská diplomacie. "Nemůžeme nic komentovat, protože jsme dosud neobdrželi vyrozumění od české strany," řekl ČTK pracovník ukrajinského ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován, protože k vyjádření není oprávněn.

Tymošenková byla loni odsouzena za podpis smluv o dodávkách plynu s Ruskem v lednu 2009, které byly údajně pro Ukrajinu nevýhodné. Podle soudu podpisem dohody s údajně přemrštěnou cenou způsobila státu škodu 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy Kč), již musí nahradit. Odvolací soud trest v prosinci potvrdil.

Opozice i zahraniční představitelé, včetně EU a USA, verdikt považují za politicky motivovaný. Tymošenková se obrátila i na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který podle oznámení evropských soudců bude věc řešit přednostně. Pokud stížnost podpoří, bude se případem nejspíš muset zabývat ukrajinský Nejvyšší soud.

Manžel Tymošenkové, se kterou má dnes jednatřicetiletou dceru, nebyl nikdy politicky ani veřejně činný. I on se už v roce 2000 dostal do vazby, obvinění z korupce a defraudace byla posléze stažena. Podle českého obchodního rejstříku je Oleksandr Tymošenko společníkem ve firmě International Industrial Projects.

Tymošenko byl spolu se svou ženou v čele společnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), která měla v 90. letech monopolní postavení při distribuci ruského zemního plynu na Ukrajině. Expremiérka Tymošenková byla loni na podzim obviněna, že při řízení JESU nezákonně převedla dluh této společnosti do rozpočtu, a způsobila tím stamilionové škody.

Ukrajinský list Fokus dnes ráno napsal, že Tymošenko politický azyl v České republice velmi pravděpodobně dostane, už proto, že je spoluvlastníkem společnosti registrované v ČR.

Související