Vláda se bude podle Kalouska snažit nezvyšovat schválený rozpočtový deficit. "Potýkáme se ale s nižšími příjmy rozpočtu," řekl ministr financí. "Hledáme řešení, zatím diskutujeme o variantě, že bychom museli uspořit až 30 miliard na výdajové straně rozpočtu," uvedl Kalousek.

Odbory jsou k plánům na další úspory kritické. "Hlavně je potřeba něco řešit na příjmové straně," řekl v diskusi předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. "U výdajů je nutný komplexní audit veškerých veřejných financí," dodal.

V průběhu roku může stát podle Kalouska uskutečňovat hlavně škrty, které nevyžadují změny zákonů. Na roky 2013 a 2014 ale ministerstvo chystá mix daňových změn, které se mají týkat přímých, nepřímých i energetických daní, včetně tzv. uhlíkové daně.

Problémy s čerpáním peněz z EU

Schválený státní rozpočet počítá pro letošní rok se schodkem 105 miliard korun. Vláda už dříve opakovaně připustila, že v případě nepříznivého vývoje ekonomiky přijde do sněmovny s úpravou rozpočtu.

Riziko pro stav státní pokladny představuje také špatné čerpání peněz z evropských fondů. Kvůli problémům některých programů, přes které do Česka proudí dotace z EU, se schodek státního rozpočtu v roce 2011 prohloubil asi o 12,8 miliardy korun. Kalousek dnes uvedl, že Česko velkou část této sumy už z Bruselu nezíská.

Vládní reformy si v ČT pochvaloval šéf firmy Linet Zbyněk Frolík. "Se změnami souhlasíme, někdy by mohly být i razantnější," řekl s tím, že cílem státu byl mělo být "přivedení peněz cizích daňových poplatníků do Česka".

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.