Návrh ČSSD na zrušení čtrnácti reformních zákonů dostal jako soudce zpravodaj na starost předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. Ústavní soud podání obdržel už v pátek, v pondělí byl podle rozvrhu práce určen zpravodaj.

Návrh se řadí k nejsledovanějším v agendě ÚS. Sociální demokraté zpochybňují například zákony druhé části zdravotní reformy, sociální a důchodovou reformu a změny v dani z přidané hodnoty.

Sociální demokraté žádají Ústavní soud o přednostní projednání návrhu. Nelze předjímat, zda jim v tom soudci vyhoví. "Pokud ne, projedná plénum podání sociálních demokratů v řádu měsíců", uvedla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Projednávání může zdržet fakt, že návrh je velmi obsáhlý, má více než 50 stránek, a směřuje proti řadě norem.

Pozice soudce zpravodaje je pro výsledek řízení u Ústavního soudu nejdůležitější. Právě on připraví koncept nálezu, o kterém pak hlasuje plénum, tedy sbor všech 15 soudců.

Jen výjimečně se stane, že zpravodaj svůj postoj neprosadí, protože většina soudců zaujme jiný postoj. Poté musí být jmenován jiný zpravodaj, který připraví nový nález.

Rychetský je bývalý politik, byl například senátorem a vicepremiérem za ČSSD. V letech 2002-2003 působil ve Špidlově vládě jako ministr spravedlnosti.

Zákony schválené při obstrukcích

Sociální demokraté ve stížnosti tvrdí, že čtrnáct reformních zákonů nebylo ve sněmovně schváleno ústavou předepsaným způsobem.

Vládní koalice prosadila loni v listopadu ve sněmovně kvůli obstrukcím ČSSD sloučení debaty k předlohám, řečnická doba na jednoho poslance činila dvakrát deset minut.

"Jsme přesvědčeni o tom, že při jejich přijetí docházelo k opakovaným omezováním práva jednotlivých poslanců, zejména opozičních, projednávat zákony ve svobodné parlamentní rozpravě," uvedl minulý týden předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle předsedy poslaneckého klubu vládní ODS Zbyňka Stanjury pokračují sociální demokraté ústavní stížností ve své negativistické politice.

 

Podle názoru ODS sociální demokraté při obstrukcích okolo reformních zákonů ve sněmovně projevili vůli "zcela ochromit zákonodárný proces až na několik měsíců". Proto prý bylo logické, že na to koaliční většina musela reagovat.

ČSSD zákony doplnila

Sociální demokraté jednak u všech zákonů žádají jejich zrušení kvůli neústavnímu projednávání. Zároveň ale návrh doplnili o věcné argumenty k některým dalším konkrétním paragrafům.

V novele zákona o zaměstnanosti ČSSD žádá zrušit povinnost nezaměstnaných přijmout po dvou měsících registrace na úřadu práce veřejnou službu.

V jednom ze zákonů zdravotní reformy by měl Ústavní soud podle ČSSD zrušit úpravu povinné přeregistrace poskytovatelů zdravotních služeb. Podle sociální demokratů je ustanovení šikanózní, zpětně zasahuje do práv lékařů a odporuje principu právní jistoty.

Už v prosinci ČSSD napadla u Ústavního soudu první část zdravotnické reformy. Výtky nejsilnější opoziční strany se týkají rozdělení péče na standardní a nadstandardní a zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici o 40 korun na 100 korun za den.

V pátek podala skupina senátorů z hnutí Severočeši.cz, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL ústavní stížnost na reformní zákon o zdravotních službách, který začne platit od 1. dubna 2012.

Senátoři napadají vznik Národního zdravotního informačního systému s daty o konkrétních pacientech, vysoké pokuty pro zdravotnická zařízení za delikty, které nejsou jasně vymezeny a nutnost přeregistrace pro všechna zdravotnická zařízení.