Vláda vyhověla žádosti ministerstva životního prostředí o účetní navýšení výdajového limitu pro dotace Zelená úsporám na letošní rok o 1,2 miliardy korun. Resort chtěl původně žádat ještě o miliardu navíc.

Ministr Tomáš Chalupa (ODS) řekl, že díky aktivitě žadatelů koncem loňského roku se ale podařilo loni vyčerpat víc peněz, než úřad původně čekal, a to o 600 milionů korun. Ministerstvo tak nemuselo žádat o přesun větší částky. Poslední data ministerstvo získalo v úterý.

Ministerstvo chce do systému zapojit také české prostředky ve výši 400 až 500 milionů korun, aby byly k 31. prosinci plně vyčerpány všechny prostředky na účtu. Státní fond životního prostředí (SFŽP) totiž počítá s tím, že někteří žadatelé v Zelené úsporám budou vracet peníze zpět nebo budou žádat o odstoupení od smluv, protože nestihnou zateplení do prosince provést.

SFŽP proto chce mít rozpracováno žádostí víc, aby tyto projekty mohl vyměnit za ty, které ke konci prosince budou připraveny k vyúčtování bez problémů. K zúčtování a vyplacení zbytku budou požity peníze vybrané fondem na likvidaci autovraků.

Zhruba 20 miliard korun určených k zateplování domů musí Česko vyčerpat do konce letošního roku. Celkem zatím Státní fond životního prostředí vyplatil víc než polovinu žadatelů, a to celkem 10,6 miliardy korun.

"Vláda se shodla, že by ministerstvo financí s první úpravou rozpočtu, která bude, provedlo úpravu výdajového limitu," uvedl Chalupa. Dodal, že fyzicky peníze na účtu jsou.

Odhad rozdílu mezi tím, kolik na účtu je peněz, a celkovými požadavky o podporou se dokonce ze záporných čísel v loňském roce dostal do kladných.

Na všechny se dostane, tvrdí ministr

"Máme vyplaceno přes 50 tisíc žadatelů, jsem přesvědčen, že za půl roku se nám podařilo program rozpohybovat. Jsme v mírném plusu, na všechny, kteří splnili podmínky, se dostane," shrnul ministr.

Loni bylo podle zprávy určené pro jednání vlády sice na program určeno 9,8 miliardy korun, vyplaceno bylo nakonec 8,6 miliardy korun. Zbylých 1,2 miliardy bude z rozhodnutí vlády převedeno do roku letošního. Celkem tak letos bude moct fond na Zelenou úsporám vydat 8,4 miliardy korun.

Související