Nová pražská koalice ODS a TOP 09 dál "čistí" společnosti, kde má majoritní podíl. Po dopravním podniku nyní museli svá křesla opustit i zástupci ČSSD a expředseda pražské ODS Boris Šťastný v dozorčí radě Pražských služeb.

Dozorčí radu opustil také Tomáš Raška, zástupce menšinového vlastníka, finanční skupiny Natland Group.

Zůstat mohli zástupci ODS David Zelený a Michal Valenta, které doplnili radní Prahy 4 Pavel Caldr (ODS), náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09) a další dva zastupitelé TOP 09 Jiří Vávra a Milan Effenberk Růžička.

"Jsem rád, že se povedlo posílit roli majoritního akcionáře, tedy hlavního města Prahy. Poprvé se dozorčí rada v novém složení sejde příští týden," řekl radní Radek Lohynský.

Hlavní město chce nechat udělat ve firmě také externí audit, který by měl prověřit její hospodaření.

Praha vlastní ve společnosti Pražské služby podíl ve výši zhruba 77 procent. Podíl ve výši 18,85 procenta má ve firmě finanční skupina Natland, která je podle některých kritiků spojována s kontroverzními osobami z pražského byznysu.

"Město chce mít plnou kontrolu nad Pražskými službami. Chceme mít jasno v tom, kdo kontroluje hospodaření tak velké společnosti, a zabránit všem možným spekulacím o tom, kdo stojí v pozadí Pražských služeb," uvedl v minulých dnech pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Nová koalice ODS a TOP 09 na pražské radnici chce postupně vyměnit své zástupce ve všech společnostech, v kterých má většinový podíl. Lidé spojení s minulou koalicí už odešli z většiny firem, kde je Praha stoprocentním vlastníkem.

Související