Generální inspektoři mají na stole případ týkající se policejního prezidenta Petra Lessyho. Na upozornění ministra vnitra Jana Kubiceho se mají zabývat Lessyho odměňováním policejních šéfů.

Na to, že odměny pro náměstky prezidia a další vysoké představitele policie byly vysoké, upozornily v minulém roce Hospodářské noviny.

Podle listu překročily limity stanovené v závazném pokynu ministerstva o desítky tisíc korun.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nyní bude zabývat tím, zda Lessy nejednal protiprávně.

"Nelze předjímat, jaký postih policejnímu prezidentovi Lessymu hrozí. V tuto chvíli je na GIBS, aby prověřila záležitost z pohledu tresně-právního," řekl serveru iHNED.cz mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Policejní prezident si podle vyjádření mluvčí Pavly Kopecké není pochybení vědom, o překročení některých limitů prý ministr věděl. "Kubice byl informován o tom, že limit bude individuálně u některých policistů překročen," řekla Kopecká s tím, že ministr proti tomu dosud nic nenamítal.

Z pokynu ministra mohl dát Lessy svým náměstkům na odměnách maximálně 250 tisíc korun ročně. V Právu však Lessy připustil, že určený strop překročil zhruba o 20 tisíc.

"Garantuji vám, že u mých náměstků, kde je limit 250, tak nebyl překročen víc než na nějakých 270 tisíc. Jak u těchto náměstků, tak u krajských ředitelů se jedná o desetitisícové částky," řekl Lessy.

Pro odměny krajským ředitelům stanovil ministerský pokyn limit 200 tisíc. Například karlovarský krajský šéf Oldřich Tomášek však podle Mladé fronty Dnes (MfD) dostal hlavně za práci na policejní reformě prémii 270 tisíc korun. Podle informací deníku dostali vyšší odměny, třeba 230 až 250 tisíc, také jiní ředitelé.

"Horní strop odměn minimálně dvakrát v průběhu loňska klesl. Já ale potřebuji řídit policii manažersky a rozdělit prémie podle práce, všichni nemohou dostat stejně," řekl k tomu MfD Lessy.

Kázeňské řízení kvůli Toflovu gangu

Policejní prezident vedle toho v současnosti čelí kázeňskému řízení, které s ním Kubice zahájil minulý týden. Učinil tak kvůli Lessyho dřívějším výrokům zejména na adresu náměstka zlínské krajské policejní správy Jaroslava Vaňka v souvislosti s kauzou takzvaného Toflova gangu.

Případem se předtím zabývala inspekce policie. Konstatovala, že Lessy trestný čin nespáchal, případ pak předala ministrovi ke kázeňskému projednání.

Související