Předseda národních socialistů - levice 21. století (NS-LEV 21) Jiří Paroubek se dohodl na užší spolupráci s poslancem a bývalým členem vládních Věcí veřejných Jaroslavem Škárkou.

Paroubek dodal, že do budoucna by se Škárka mohl stát členem jeho strany. Uvedl také, že na základě jednání s dalšími poslanci by do konce letošního roku mohla mít jeho strana vlastní poslanecký klub.

"Domluvili jsme se (se Škárkou) na určitém typu spolupráce," řekl Paroubek.

Škárka by se podle něj mohl stát i členem strany, až skončí kauza ohledně údajného úplatkářství předsedy poslanců VV Víta Bárty, v níž Škárka figuruje. Snahou získat Škárku se Paroubek netajil už loni při zakládání své strany.

"Jednáme také s dalšími poslanci a senátory. Předpokládám, že do konce tohoto roku se nám může podařit vytvořit poslanecký klub. Určitě na tom budeme velmi silně pracovat," dodal.

Policie v pondělí navrhla Škárku obžalovat kvůli podezření z přijetí úplatku o lídra Věcí veřejných Víta Bárty.

K vytvoření klubu ve sněmovně je třeba deseti poslanců, k Paroubkově NS-LEV 21 zatím patří dva.

Paroubek rovněž oznámil, že do jeho strany ve středu vstoupil předseda kulturní komise zastupitelstva Karlovarského kraje Petr Kuliš, který přestoupil od sociálních demokratů.

Řekl rovněž, že zástupci NS-LEV 21 nepodpoří návrh zákona o církevních restitucích ve vládou navrhované podobě. Míra finančních náhrad církvím ve výši 59 miliard korun je podle Paroubka nereálná, za 30 let vyplácení spolu s úroky prý dosáhne až na 100 miliard korun.

Při fyzických restitucích bude NS-LEV 21 požadovat dodržení termínu 25. února 1948, jeho prolomení by vyvolalo vlnu žalob ostatních restituentů.

Související