Registrační značka s vlastním jménem? Od příštího roku se může stát běžnou skutečností. Ministerstvo dopravy totiž plánuje významně změnit současný systém označení vozů. Majitel auta si za 10 tisíc korun bude moct vybrat i vlastní text na "espézetce". Informuje o tom Česká televize.

Urážlivá slova se na českých autech neobjeví, ubezpečuje ministerstvo.

Značka na autě už tak nebude vázána na bydliště majitele. Ministerstvo plánuje, že úřady budou vydávat značky se zcela nahodilými kombinacemi znaků. Podle Dobeše se tak může předcházet i zbytečnému napětí, když například do Brna přijede řidič s pražskou RZ, nebo obráceně.

Pokud návrh dostane zelenou, od příštího roku by lidé mohli za 10 tisíc Kč mít vlastní značku, která by nebyla vázána na auto, ale právě na řidiče. RZ by tak mohl mít po celý život stejnou. Každý, kdo auto prodá a nechce se starou značkou rozloučit, si ji bude moct přepsat na sebe a svůj nový vůz.

 

Sníží se tím i náklady ministerstva, které ročně utratí za vydávání registračních značek čtvrt miliardy korun. K tomu navíc přibude příjem z vlastních značek.

V zahraničí jsou pro úřady obchody s čísly běžným zdrojem příjmů. Ve Velké Británii existují celé katalogy registračních značek. Například v Abú Dhábí se jedna vydražila za čtvrt miliardy korun.