Vznik registru ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zařadilo do národní strategie ochrany práv dětí, kterou už schválila vláda.

Sociální pracovníci podle MPSV díky nové databázi lépe ohlídají problematické rodiny. Dnes vedou spisy na papíře, k elektronickým složkám se dostanou rychleji. Například při přestěhování rodiny dříve odhalí týrání, zneužívání či zanedbávání dětí, píše páteční vydání MfD.

Mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Hana Štěpánková registr označila za kontroverzní. Klíčové je podle ní zabezpečení registru a rovněž to, kdo by do něj údaje vkládal.

Ministerstvo tvrdí, že bude databázi chránit. "Každý úřad se dostane pouze k těm údajům, které souvisí s jeho konkrétní prací. Zbytek informací bude zapečetěný," řekla deníku Klára Trubačová z odboru rodiny MPSV.

MPSV věří, že elektronický registr pomůže lépe ochránit ohrožené děti z problémových rodin a zrychlí práci úřadů. Ministerstvo by díky databázi chtělo také získat přesnější podklady a analýzy.

Registr by měl zpřehlednit i data o pěstounech, takže úřady opuštěným dětem rychleji najdou náhradní rodiče. Úředníci na projektu začnou pracovat ještě letos a podle harmonogramu jej dokončí v roce 2015.

Novinka se nelíbí rozvádějícím rodičům, zvlášť když součástí spisu bývají citlivé údaje o jejich finanční nebo bytové situaci. Nebo když se manželé obviňují z týrání dítěte, napsala dnešní MfD.

Související