Schvalování unijní smlouvy o rozpočtové odpovědnosti se může zrychlit. Výrazně tomu může pomoci i páteční hodnocení ratingové agentury Standard & Poor’s, která snížila rating celkem devíti zemím eurozóny.

„Celé je to o snaze zemí eurozóny uklidnit trhy, vyslat jim signál, že členské země eurozóny mají zájem o rozpočtově zodpovědná řešení,“ řekl v rozhovoru pro HN vrchní ředitel evropské sekce ministerstva zahraničních věcí Jaroslav Kurfürst.

Česká vláda by měla s konečnou platností rozhodnout až za čtrnáct dní. Čeští ministři totiž čekají na finální verzi dohody. Stále není jasné, zda nakonec dojde k přenosu kompetencí na Brusel, což upravuje osmý článek smlouvy. Klíčový je i paragraf čtrnáct, který upřesňuje, kterých zemí se bude dohoda týkat.

HN: Jak se podle vás projeví páteční snížení ratingu devíti zemím eurozóny na schvalovacím procesu?
 
Z mého pohledu bude mnohem větší tlak na to, aby se smlouva schválila rychle.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.