Bývalý véčkař Stanislav Huml v úterý potvrdil, že vstoupil do sněmovního klubu ČSSD, s nímž už řadu měsíců spolupracuje. Klub má po Humlově vstupu 55 členů.

Poslanec se zároveň uchází i o členství v nejsilnější opoziční straně. "V této návaznosti se Huml uchází o členství v sociální demokracii v místní organizaci v Brandýse nad Labem," řekl předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš.

Humlovo přijetí je podle Dolejše plně v kompetenci místní organizace.

"Záleží na vůli místních členů, zda se Huml stane členem sociální demokracie. Krajská organizace do toho vstupuje pouze v případě, že by nebyl přijat a odvolal se," poznamenal šéf krajské ČSSD.

Vyhodnocení půlroční spolupráce

Huml vystoupil z klubu nejmenší vládní strany loni na jaře po aféře kolem VV, zejména nynějšího šéfa jejich klubu Víta Bárty. Vyloučeni byli Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí.

S ČSSD spolupracuje od května, dochází na jednání jejich klubu. Dohoda zněla, že se spolupráce po půl roce vyhodnotí.

Hlasování o vstupu do frakce sociálních demokratů bylo podle Humla jednomyslné. Huml uvedl, že nechce být jen pasivním spolupracovníkem ČSSD, ale chce se na krocích frakce aktivně podílet, hlavně ve své odbornosti, kterou je bezpečnost silničního provozu.

Sociálních demokratů bylo původně 56. Z klubu ale odešli Jiří Paroubek a Jiří Šlégr. Paroubek založil novou stranu Národní socialisté - levice 21. století, do které s ním Šlégr přešel. S Paroubkem spolupracuje také Škárka.

Související