Další soupravu metra dodaných firmou Siemens nemůže používat pražský dopravní podnik (DPP). Kvůli problémům s podvozky tak už nejezdí šest vlaků. Poruchami se zabývá také Drážní úřad.

Dodavatel svaluje vinu na výrobce podvozku, kanadsko-německou skupinu Bombardier. Ta se dosud k prasklinám na podvozkových rámech nevyjádřila. Podle deníku E15 počet poškozených rámů přesáhl 50 kusů.

Pražský dopravní podnik zatím zjišťuje, kolik podvozků bude možné opravit. "Podnik se bude snažit o to, aby se opravilo podvozků co nejvíce, ale přesný počet se zatím nedá určit," sdělila deníku mluvčí Ilona Vysoudilová. Na soupravy metra se už přitom nevztahuje záruka.

HN v listopadu informovaly o tom, že počet poškozených souprav vzrostl na pět. Odhad nákladů na opravu se tehdy pohyboval kolem 300 milionů korun. Nyní se zdá, že suma může ještě značně narůst.

Drážní úřad nařídil, aby dopravní podnik spolu se Siemensem kontrolovaly vlaky v kratších intervalech. Prohlídky nyní probíhají každý týden u všech souprav. Podle úřadu pochybil výrobce podvozků při jejich sváření ve výrobě.

Podobný názor sdílí i Siemens, který se opírá o testy Výzkumného ústavu kolejových vozidel a rakouského institutu Materials Center Leoben. "Společně s dopravním podnikem vedeme jednání s firmou Bombardier, které jsme výsledky měření postoupili k vyjádření," uvedl mluvčí firmy Pavel Kaidl.

Hlavní město pořídilo celkem 53 souprav Siemens, které jezdí na trase C, za přibiližně 11 miliard korun. Ve špičce  DPP nasazuje až 43 vlaků, náhradní má nyní jen tři. Problémy řeší dopravní podnik také s tramvajemi ForCity, objevily se u nich závady na kolech a pantografech.

Související