Bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš dostal v takzvané kauze Savoy s definitivní platností peněžitý trest a zákaz činnosti. Rozhodl o tom ve středu Městský soud v Praze.

V odvolacím jednání potvrdil trest, který mu v prosinci 2010 uložil Obvodní soud pro Prahu 1. Naopak bývalého policistu Jiřího Dvořáka druhoinstanční soud obžaloby zprostil.

Bakeš s Dvořákem se podle obžaloby podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy před prezidentskou volbou v roce 2008.

Pokuta 100 tisíc korun

Obvodní soud Bakešovi původně vyměřil peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun, Dvořákovi pak 40 tisíc. Bakešovi prvoinstanční soud uložil i zákaz činnosti u všech ozbrojených složek a bezpečnostních sborů na tři roky, Dvořákovi zákaz činnosti u všech složek policie na jeden rok.

Podle soudu se dopustil zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji. S tím se ale ztotožnil městský soud pouze v případě Bakeše.

Setkání Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu a záznam schůzky čtyři dny před prezidentskou volbou zveřejnil server Aktuálně.cz.

Kauza Savoy: Soud udělil zákazy činnosti a peněžité tresty - čtěte ZDE

"V důsledku jednání obou obžalovaných byla pak způsobena vážná újma na právech poškozených inženýra Šloufa a doktora inženýra Weigla, neboť jako veřejně známé osobnosti, pohybující se v politickém prostředí, byli v médiích následně spojováni s údajně zmanipulovanou volbou prezidenta republiky," řekla v prosinci 2010 soudkyně obvodního soudu Olga Kalašová.

Oba muži podle ní porušili hned několik zákonů, například zákon o služebním poměru, o tajných službách nebo o policii.

Vše se podle obvodního soudu odehrálo koncem ledna 2008. Bakeš podle prvoinstančního verdiktu požádal Dvořáka o opatření záznamu kamerového systému z hotelu Savoy, na němž byly mimo jiné schůzky Weigla se Šloufem.

Topolánka v Toskánsku zřejmě natočil Bakeš odsouzený v kauze Savoy - čtěte ZDE

Nahrávku získal díky výmyslu

Dvořák, aniž požadoval upřesňující podrobnosti a počkal na písemnou žádost, si pak podle obvodního soudu vyžádal od marketingového ředitele hotelu "pod smyšlenou legendou o údajném zájmu policie na hledaných osobách" záznamy na DVD, které krátce poté předal Bakešovi.

Související