Největšími "slídily" pro letošní rok jsou ministerstvo zdravotnictví, a to kvůli zdravotním registrům, a Český statistický úřad (ČSÚ), který se jím stal kvůli loňskému sčítání lidu.

O výsledku rozhodla porota Iuridicum Remedium, která ve středu udělovala ceny Big Brother Awards za narušování soukromí.

"Anticeny" dostaly rovněž pražský dopravní podnik za přípravu systému bezpečnostních kamer či Úřad pro bezpečnost dopravy za porušování práv cestujících při dopravních kontrolách.

Na předních příčkách je opakovaně i Evropská komise, která navrhla směrnici o používání údajů jmenné evidence cestujících.

Nevládní nezisková organizace na ochranu lidských práv ceny předávala v divadle Archa v Praze. V kategorii výrok roku zvítězila šéfka České demografické společnosti Jitka Rychtaříková za svá slova v médiích, v nichž vyjádřila zvláštní vztah ke sběru dat v rámci sčítání lidu.

Situace je stále horší

Ministerstvo zdravotnictví se stalo největším narušitelem soukromí v kategorii dlouhodobý slídil, protože podle organizátorů porušuje práva občanů zpracováváním jejich údajů ve zdravotních registrech.

"Je smutné, že po více než dvou letech se situace nejen nezlepšila, ale problém se naopak prohloubil s přijetím nového zákona o zdravotních službách," uvedla mluvčí Iuridicum Remedium Kateřina Hlatká. Resort zdravotnictví byl mezi vybranými slídily i před dvěma roky.

Česko zná své největší slídily. Anticenu dostala policie i Facebook - čtěte ZDE

Google má v Česku problém. Neoprávněně sbírá cítlivá data o lidech - čtěte ZDE

Kategorii úřední slídil vyhrál ČSÚ za sčítání lidu. "Vedle mnoha organizačních pochybení byla tato akce provázena i nejasnostmi a problémy, které vedou k obavám, jakým způsobem bylo nebo bude naloženo s osobními údaji," podotkla Hlatká.

Cena Big Brother Award byla v ČR poprvé udělena v roce 2005, jejím cílem je upozornit na ohrožení soukromí lidí.

Související