Česká republika požadavky na referendum o přijetí eura zpochybňuje to, co slíbila v přístupové smlouvě k EU, míní šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). Česko tak ztrácí pověst serióznosti, vzkázal ve čtvrtek ministr prostřednictvím svého mluvčího Víta Koláře.

Ministr reagoval na jednání středeční vlády, podle níž by případné přistoupení země k chystané finanční smlouvě mohli lidé rozhodovat v rámci referenda o vstupu ČR do eurozóny.

"Zůstávám zásadním odpůrcem referenda v této věci. To, co jsme slíbili v přístupové smlouvě, nemáme v referendu zpochybňovat. Ztrácíme pak pověst seriózního partnera," uvedl ministr, který na zasedání vlády chyběl, protože je pracovně v Bahrajnu.

"Beru na vědomí rozhodnutí vlády," dodal šéf diplomacie podle svého mluvčího.

Vláda záměr schválila navzdory nesouhlasu TOP 09. V České republice se dosud platí korunou, ale země se při vstupu do EU zavázala, že společnou evropskou měnu přijme. Datum není stanoveno.

Premiér Petr Nečas (ODS) ve čtvrtek řekl, že by dal přednost tomu, aby se lidé vyslovili k nové smlouvě o fiskální odpovědnosti až v referendu o přijetí eura. Smlouva přenáší pravomoci do Bruselu, uvedl premiér na jednání sněmovního evropského výboru. Druhou možností je všelidové hlasování o samotné smlouvě.

Připravují ji nyní státy EU v reakci na dluhovou a finanční krizi v Evropě. Dohoda má zajistit rozpočtovou odpovědnost členských států. Dosud se o jejím textu jedná, odborníci se dohodli na většině textu. Několik pasáží nechali na domluvě politických špiček.

Nečas uvedl, že k vyjednání a podpisu smlouvy bude vláda potřebovat zmocnění prezidenta, které zatím nemá. Prezident Václav Klaus přitom smlouvu kritizoval a avizoval, že ji nepodepíše. Kabinet podle Nečase definitivní stanovisko k unijní dohodě zatím nemá. Rozhodne se až podle konečné verze dokumentu.

Případné referendum o smlouvě by vedle ODS a VV podpořili komunisté, naopak sociální demokraté by byli proti. "Půjde o závažnou změnu podmínek. O takové změně podle našeho názoru musí rozhodovat občané v referendu, protože se výrazně mění podmínky platné před vstupem v roce 2004, ale i podmínky přijaté bez referenda a uvedené v lisabonské smlouvě," sdělil dnes ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.