Čtvrteční odpolední schůzka vedení, akademiků a studentů Univerzity Karlovy, kde se budou bavit o chystané reformě vysokých škol, bude mít pro rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla dohru.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce, aby mu protesty vysokoškoláků přišel na úřad vysvětlit.

"Bude chtít především vysvětlení, z jakého důvodu podněcuje rektor Univerzity Karlovy akademickou obec včetně studentů k sociálním nepokojům," stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Akci Dobeš přirovnává k protestům, které se před lety odehrály kvůli zavádění státních maturit.

Na odpolední schůzce se vedení, akademici i studenti Univerzity Karlovy chtějí domluvit na tom, jak by proti reformám měla nejstarší a největší česká univerzita postupovat. Následovat by měl studentský protestní pochod od právnické fakulty k sídlu vlády.

Šéfové akademických senátů vysokých škol už počátkem ledna vyzvali k peticím, rezolucím, demonstracím, a dokonce stávce.

Ministerstvo tvrdí, že v červnu schválila Česká konference rektorů, v jejímž předsednictvu zasedal i Hampl, dokument Idea reformy terciárního vzdělávání, ze kterého vycházejí klíčová reformní opatření věcného záměru zákona o vysokých školách.

Proti dění na Karlově univerzitě se ve stejné tiskové zprávě vyjádřil předseda Rady pro reformu vysokého školství Rudolf Haňka. Aktivitu přitom označil za masovou hysterii.

"Aby bylo české vysoké školství konkurenceschopné, musí podstoupit určitou přeměnu a žádná změna nebývá snadná. Pokřikem na ulicích se však nic nevyřeší," uvedl.

Související