Když před Miroslavem Kaprasem vyslovíte spojení cvičení Krkonoše, z jeho tváře vyčtete několik emocí. Smutek nad zesnulými vojáky a vztek na velení, které je nechalo bezdůvodně zemřít. Nehoda se stala u nádrže Rozkoš ve východních Čechách. Jeden tank zde vyjel ze silnice a uvíznul v bažině. Střelec a kapitán tanku zemřeli na místě, další dva vojáci byli v bezvědomí. A velitel nedovolil vojáky zachránit. Ti se nakonec v hermeticky uzavřeném tanku udusili.

Kde jste byl, když jste se o cvičení dozvěděli?

Tou dobou jsme cvičili v Boleticích na Šumavě. V noci z pátého na šestého prosince roku 1980 jsme měli noční střelby. Do tábora jsme se vraceli ve čtvrt na pět ráno. Dozorčí řekl, ať si dojdeme do kuchyně, že nám kuchaři dají snídani. Místo toho se ale najednou rozezněly píšťalky. Vyhlásili poplach s výjezdem. Takže tak, jak jsme byli, jsme naskákali do náklaďáků a tanků a jelo se do kasáren v Týně.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.