Horké chvilky zažila začátkem nového roku česká diplomacie. Iráčané zadrželi 7. ledna na bagdádském letišti elitní policisty, kteří mají na starosti ochranu ambasády ČR. Policisté byli zadrženi v době odjezdu, kdy je vystřídali noví kolegové, nyní už jsou v Praze.

Informace o tom, co se přesně stalo, se různí.

Radikální opoziční servery Iráčany podle Českého rozhlasu nicméně přesvědčují, že šlo o vražedné komando, které šíity řízená vláda používá k zabíjení sunnitů. Na internetu proto rozpoutaly vůči Česku nenávistné útoky.

"Oba už jsou doma v České republice. Tento incident už je za námi a jsem si jistý, že jde o nedopatření, které bude snadné si s iráckou stranou vysvětlit," řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Tvrdí, že oba muži měli doklady v pořádku a neměli žádnou zbraň.

V tom se však informace české a irácké strany rozcházejí. Podle iráckého ministra obrany Saadúna Dulajmího, který je členem delegace, jež nyní jedná v Praze, jeden pracovník českého velvyslanectví zbraň měl.

Bezpečnostní opatření

"Při cestách tohoto pracovníka bylo zjištěno, že má zbran, kterou podle její povahy neměl mít u sebe, měl tam tlumič a podobně. Proto jsme chtěli prověřit, z jakého důvodu ji měl. V žádném případě nešlo o obvinění z útoku na někoho," uvedl na pondělní tiskové konferenci v Praze.

Ministr české armády Alexandr Vondra na brífinku incident bagatelizoval. „Není žádný důvod dělat z komára velblouda. Je to otázka vzájemného vyjasnění si spolupráce v této oblasti poté, co Irák plně přebral odpovědnost za ochranu svých hranic. To, co možná dřív probíhalo nějakým způsobem, teď probíhá jinak. Je to o dohodě s iráckou stranou a nevidím v tom žádný problém,“ řekl Vondra.

Český rozhlas s odvoláním na důvěryhodné zdroje uvedl, že česká strana následně zvýšila bezpečnostní opatření na ambasádě v Bagdádu.

Mluvčí ministerstva zahraničí Kolář to označil za dezinformaci. "Bezpečnostní úroveň Bagdádu je na tak vysoké úrovni, že si neumím představit, jak by bylo možné ji dále zvyšovat," dodal.

Ředitel Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman nicméně připustil, že bezpečnostní opatření u české ambasády byla upravena. "Děláme častější obhlídky, sledujeme podezřelá zaparkovaná vozidla a vracíme se i k dřívějšímu prověřování okolí," poznamenal v České televizi.

Související