Čeští školáci budou i příští rok dostávat dotované ovoce. Program Ovoce do škol, jehož součástí je Česká republika celé tři roky, bude pokračovat. Ve středu o tom rozhodla vláda.

Projekt, jehož cílem je bojovat proti dětské obezitě a přivést školáky ke správnému životnímu stylu, spolufinancuje Evropská unie.

Podle schváleného návrhu si program ve školním roce 2012/2013 vyžádá v přepočtu 73 milionů korun. Z toho 53 milionů poskytne EU a zbylých 20 milionů doplatí Česko ze státního rozpočtu.

"Pokud jde o spotřebu ovoce a zeleniny, Češi jsou podle posledních průzkumů v Evropě třetí od konce a tato spotřeba u nás stále klesá. Cílem projektu Ovoce do škol je kromě jiného změnit stravovací návyky dětí a opět je přivést ke zdravému jídlu," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

Podle ministerstva zemědělství posiluje program také ekonomicky citlivý sektor pěstování ovoce a zeleniny. Někteří kritici naopak projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu.

S programem původně nesouhlasilo také ministerstvo financí.

"Podle našeho ministerstva nemůže rozsah programu v žádném případě splnit cíle, kterými jsou správné stravovací návyky a boj proti dětské obezitě," řekl již dříve mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. "Nemyslíme si, že asi tři porce ovoce za měsíc pro dítě můžou něco změnit na jeho stravovacích návycích či snížit výskyt obezity," podotkl.

Ministr financí Miroslav Kalousek ve středu po jednání vlády novinářům řekl, že se s tímto projektem nakonec smířil.

Zemědělci nenechají ležet ladem evropské miliony

V prvním roce se v Česku do programu Ovoce do škol zapojilo zhruba 70 procent všech dětí z cílové skupiny, tedy 323 431 školáků, vypočítalo ministerstvo zemědělství. Pro školní rok 2011/2012 podíl zapojených dětí vzrostl na 85,1 procenta.

"Ovoce do škol přímo působí na téměř 400 000 dětí. K tomu se do něj zapojují také učitelé a rodiče dětí, takže projekt přesahuje původní cílovou skupinu," podotklo ministerstvo.

Distributoři ovoce i školy vynaložili na projekt nemalé finanční prostředky, o něž by neschválením jeho pokračování přišli, uvedla před dvěma týdny Agrární komora. Projekt podle agrárníků podporuje české ovocnáře.

"A navíc, v EU nenecháme 'ležet ladem' cca dva miliony eur přidělených pro ČR," zastávali se tohoto programu zemědělci.

Ovoce, zeleninu a ovocné šťávy dodává školám 16 schválených dodavatelů. Podpora je poskytována na čerstvé ovoce a zeleninu, balené ovoce a šťávy, které neobsahují konzervanty, přídavky cukru, sladidel, soli či tuků.

Související