Nemocnice má zajistit porodní asistentku ženám i u porodu doma. Průlomový verdikt zazněl minulý týden u Městského soudu v Praze.

Na něj se obrátila žena, která chtěla své třetí dítě porodit doma, ale ač byla zdravá, nemohla sehnat porodní asistentku. Pomoci jí nedokázala ani FN Motol, která jí odepsala, že v souladu s platnými standardy zdravotníci poskytují péči pouze hospitalizovaným pacientům.

Ve svém rozsudku městský soud odkázal na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle něhož mají ženy právo na volbu místa porodu a stát má povinnost jim k tomu zajistit podmínky.

Ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost ani po tomto verdiktu plánované porody doma nepodporují, argumentují bezpečím pro rodičku i novorozené dítě. Rozsudek není pravomocný.

"Pokud soud rozhodl, že se má poskytovat a plánovat poskytování péče non lege artis, je to jeho rozhodnutí a nic s tím asi neuděláme. Ale že by to změnilo naše zásadně negativní stanovisko k domácím porodům, to se nedá předpokládat," řekl prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

 

V Česku je většina porodních asistentek zaměstnána na porodních klinikách, jejich profesní organizace porody doma nepodporuje.

Skupina asistentek, která prosazuje porody doma, se snaží dosáhnout toho, aby vedení domácího porodu stát uznal a zdravotní pojišťovny jim za to platily. Teď si ženy porodní asistentku pro domácí porod platí samy.

Ministerstvo trvá na standardech

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že v tuto chvíli ministerstvo o změně legislativy neuvažuje. "Primární je zajistit bezpečí pro matku a novorozené dítě," zdůraznil.

Legislativní náměstek Martin Plíšek doplnil, že pacient podle zákona vyslovuje přání a souhlas z hlediska způsobu poskytnutých zdravotních služeb, na straně druhé musí ministerstvo trvat na dodržení standardů na personální, věcné a technické vybavení.

Žena, která se chtěla domoci péče nemocniční asistentky, podala za pomoci Ligy lidských práv soudu návrh na vydání předběžného opatření. "Podle soudkyně je její návrh sice legitimní, ale zamítla jej z důvodu pozdního dodání," uvedla právnička ligy Zuzana Candigliota.

Porod doma by ale podle soudu měly zajišťovat asistentky spádové nemocnice.

Samostatných asistentek se verdikt netýká

Candigliota považuje rozhodnutí soudu za pozitivní, protože ženám zajišťuje nárok na péči u porodu doma, pokud ho uplatní včas.

"Na druhou stranu je absurdní, že péči u domácích porodů budou muset zajišťovat nemocniční porodní asistentky, které s tím nemají zkušenosti a tuto péči poskytovat nechtějí, zatímco samostatné porodní asistentky, které tuto práci dělat chtějí a umějí, ji vykonávat nesmějí," komentovala Candigliota.

Ministerstvo zdravotnictví vzhledem k vyššímu riziku úmrtí novorozence při domácím porodu bude i nadále upřednostňovat porody v porodnicích. "Chceme, aby pracovní skupina porodníků a porodních asistentek, kterou už dříve ministerstvo ustavilo, dala návrh nepodkročitelných limitů na vybavení při porodu doma," řekl Plíšek.