Politici ze Šluknovského výběžku chtějí, aby vláda zrušila Agenturu pro sociální začleňování. Na jednání s poslanci zástupci tří největších měst z regionu řekli, že agentura od začátku etnických třenic situaci vůbec nepomohla, i když se tak prezentuje.

Naopak prý svými proromskými návrhy jen dráždí místní. Rozpočet agentury činí zhruba 25 mil. Kč, které by raději využili jinak.

Ředitel agentury Martin Šimáček řekl, že agentura těmto městům nabídla program, který se jinde osvědčil. Poslanec a předseda VV Radek John po jednání se starosty řekl, že bude chtít revizi fungování agentury.

Agenturu kritizovali starosta Varnsdorfu Martin Louka (HNHRM), místostarosta Rumburku Darek Šváb (ČSSD) a starostka Šluknova Eva Džumanová (nez.). Jednali s poslanci z bezpečnostního výboru sněmovny.

"Pokud se mě zeptáte na jejich pomoc, tak já žádnou neznám. Sice se tak v médiích prezentují, ale skutečnost je jiná," řekla Džumanová.

Materiály, které mají řešit situaci, podle ní bude veřejnost vnímat jako protežující Romy. Týká se to podle ní i strategie boje proti sociálnímu vyloučení, kterou vláda přijala vloni v září po propuknutí etnických nepokojů.

Agentura beze smyslu

Strategie má asi sto konkrétních opatření, z nichž některá jsou podle Džumanové až absurdní. "Už vidím, jak si městská policie kupuje autosedačky, aby mohla svážet do škol romské školáky," řekla.

Podobně mluvili ostatní oslovení starostové i aktivisté. "Agentura je k ničemu. Jejich člověk, pan Šimáček, byl na diskusi s občany a byl hrozně překvapený, že mají lidé špatnou náladu ze soužití s Romy. No a pak vyleze takový paskvil, majorita kvůli němu bude hodně naštvaná," řekl ke strategii agentury varnsdorfský aktivista Petr Heinrich.

Právě Petr Heinrich organizoval demonstraci na podporu rodiny, kterou na Nový rok podle vyšetřování napadla skupina Romů.

Efektivnější využití rozpočtu

Varnsdorfskému starostovi Loukovi vadí také přístup agentury, která se podle něj chová, jakoby jediná rozuměla situaci. Švábovi se nelíbí rozpočet agentury, podle něj by šel využít prospěšněji.

"Seberte agentuře ty peníze. My se tu svlékáme ohledně financí skoro donaha a přitom agentura nezveřejňuje nic a ještě jí to prochází," prohlásil.

Podle dostupných údajů hospodaří agentura asi s 25 miliony Kč ročně, z nichž platí asi 30 pracovníků. Martin Šimáček argumenty starostů odmítl.

"My jsme jim nenabídli peníze na otevřené dlani, ani populistická řešení, ale program, který se osvědčil v jiných kritických situacích, například před dvěma lety v Litvínově," řekl šéf agentury, jež spolupracuje s 26 městy a regiony.

Podle něj má program potenciál situaci uklidnit, ale je náročnější a vyžaduje dlouhodobé úsilí.

"Když je vedení města připraveno přiložit ruku k dílu spolu s námi, tak se situace může velmi rychle měnit. To se, bohužel, neděje ani v Rumburku, ani ve Šluknově, ani ve Varnsdorfu," prohlásil Šimáček. Zklamán je prý zejména Varnsdorfem.

"V létě, když situace byla nejvyhrocenější, jsme na sebe vzali jednání s veřejností a postavili se za vedení města, a to přesto, že město dlouhodobě provozovalo ubytovny, kam si nastěhovalo desítky rodin za vysoké platby," upozornil Šimáček.

Dodal, že 2. února se koná seminář pro starosty, kde jim agentura vysvětlí připravovaná opatření, aby nedocházelo k jejich mylné interpretaci.

Nezanedbávat prevenci

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková uvedla, že na Šluknovsku mají problémy hlavně města, jež zanedbávala prevenci.

Naopak města, která samostatně či ve spolupráci s agenturou připravila projekty na podporu zaměstnanosti, vzdělávání, sociálních služeb či bydlení, problémy prý dokázala vyřešit.

John ve čtvrtek řekl, že bude chtít, aby agentura své fungování před jeho výborem obhájila.

"Pozveme si zástupce agentury, aby nám vykázali své úspěchy a ukázali, že je agentura efektivní. Pokud nebude fungovat, mají se dát peníze jinam nebo změnit systém její práce," uvedl.

Připustil, že vládní plány vypracované agenturou mohou příslušníky majority popuzovat.

"Mnohé ty věci jsou naivní, dané dobrou vůlí, ale před tvorbou této strategie by tu ti lidé měli žít a zjistit si, co je reálné. Jediná možná strategie je strategie spravedlnosti pro všechny," dodal John.

Potřeba vytrvat

„Nenabídli jsme starostům peníze na otevřené dlani ani rychlá populistická řešení, ale program, který se velmi dobře osvědčil v jiných městech, mimo jiné v Litvínově, ve kterém byla situace před dvěma lety ještě vyhrocenější," vyjádřila se k situaci Monika Šimůnková.

"Takový program je ale náročnější na uskutečnění a vyžaduje déle trvající úsilí, může však situaci ve městech skutečně uklidnit. Je mi líto, že starostové Agenturu dlouhé měsíce nechali pracovat, aby nás nakonec překvapili tímto zásadním prohlášením," dodala Šimůnková.