Všechna čtyři dopravní letadla CASA musejí být dodána výrobcem v bezvadném stavu a plně funkční do 31. května. Fungovat musí i systém ochrany proti naváděným raketám. V opačném případě má ministerstvo obrany právo od kupní smlouvy odstoupit, uvedl ministr obrany Alexandr Vondra.

Ministerstvo obrany jednalo s výrobcem letadel firmou EADS a dodavatelskou společností Omnipol. Výsledkem jednání je třístranná smlouva o narovnání, která řeší problematickou dodávku nových transportních letadel pro armádu. Zástupci vedení resortu podepsali smlouvu minulý pátek, se zveřejněním ale čekali na podpisy zbylých stran kontraktu.

První stroje dorazí do konce ledna

První letadlo CASA po provedení nutných úprav obdrží vojáci do konce ledna. Zbylé tři pak postupně v závislosti na dodávkách opravených součástí.

Podmínkou je, aby stroje byly vybaveny plně funkční avionikou, byly odstraněny problémy se samovolným přelaďováním komunikačních systémů a navigačního systému. "Teprve když budou letouny po této stránce v pořádku, začnou s nimi naši piloti létat," řekl novinářům Vondra.

Vondra odvrátil virtuální pokutu - čtěte ZDE

Španělé vrátí jeden stroj L-159

"Nezbývá než věřit, že se do konce května podaří všechno dořešit. Armáda totiž transportní letouny nutně potřebuje," dodal ministr.

Letoun CASAKvůli závadám na systémech dopravních letadel vrátí firma EADS jeden stroj L-159 z celkových pěti, za které byl vyměněn jeden dopravní letoun CASA.

Další kompenzací ze strany výrobce je podle Vondry dodávka náhradních dílů v celkové ceně 4,6 milionu korun. Záruka na dodané stroje se také prodlouží od dvou do 12 měsíců podle doby, do jaké budou jednotlivé letouny dodány, uvedl ministr obrany.

Navrácení jednoho cvičného bitevníku L-159 ušetří armádě peníze, které by musela vynaložit na přestavbu jednomístné verze na dvoumístnou, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Armáda podle něj potřebuje zvýšit počet svých cvičných strojů z dosavadních čtyř na osm. Podle Vondry armáda ušetří minimálně 130 milionů korun, které by musela investovat do přestavby dvou jednomístných bitevníků na jeden cvičný stroj.

Nákup tří strojů CASA za 3,5 miliardy korun a výměnu pěti letadel L-159 za čtvrtý schválila vláda Mirka Topolánkova (ODS) v roce 2009. Letadla CASA ale mají od začátku minulého roku problémy s avionikou. Navíc stále není zprovozněn pasivní systém ochrany proti raketám, který měl již loni umožnit nasazení letounů do Afghánistánu.

Související